Geraldine County Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 6-Apr-13 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Keith Brown (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Bouvier des Flandres
NZ Ch Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Lhasa Apso
NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)
Baby in Show: Bulldog
Landara's Take a Chance (Mr L R Taylor & Mrs R B Taylor)
Puppy in Show: Tibetan Terrier
NZ Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)
Junior in Show: Poodle (Miniature)
Taff Devils Crusade-N-Black (E Case / A Peters / W & S Morris)
New Zealand Bred in Show: Whippet
NZ Ch Beesholme Kiss N Run (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)

Junior in Group: Chinese Crested Dog
TeReiroa Moho (Kevin & Sandy Wesley)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Cresthaven Double-Twuble (L Humphrey)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Eldivino Seville (Tracy Pearce & Savannah Gwatkin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lilly of Okauia (Stuart & Leeann Wilkinson)
Junior of Breed: Eldivino Rio Grande (Tracy Pearce)

Chihuahua (Smooth Coat)
Bitch CC: Gloria Of Dunfermline (Margaret Osborne)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Cresthaven Nutn But - Twuble (L Humphrey)
Bitch CC: Cresthaven Norty But Nice (L Humphrey)
Puppy of Breed: Cresthaven Always In-Twuble (L Humphrey)
Junior of Breed: TeReiroa Moho (Kevin & Sandy Wesley)
Intermediate of Breed: NZ Ch Mohawk Cute Inme Birthday Suit (Imp AUST) (Rose Paget)
Open of Breed: Cresthaven Double-Twuble (L Humphrey)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Jenarlie Footprints-For-Lara (Mary Leslie)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Jenarlie Seal of Royalty (Mary Leslie and Michelle Thomas)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

New Zealand Bred in Group: Bull Terrier
NZ Ch Brixton Outragous Fortune (Gail O'keefe)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Amseraphs Raise The Stakes (Imp AUST) (Z Jordan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Concise Black Rain (Imp AUST) (Zeta Jordan)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tasdale Glad Rags (Diane Riley)
R/UP BOB & Baby of Breed: Tasdale Whoopty Do (Diane Riley)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brixton Outragous Fortune (Gail O'keefe)

Cairn Terrier
BOB & Bitch CC: NZ Ch Carlin Tulach Of Gartferry (Patricia Brooker)

Cesky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chalan Just Czeched In (Imp AUST) (Lynne Marie Tuhou)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Norwester Havin A Swell Time (Jill Watson)
R/UP BOB & Bitch CC: Norwester Burn Time (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Takoda Master-Blaster (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Hungarian Vizsla
NZ Ch Freeman Coming At Ya (C & B Taylor)
Runner Up in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
NZ Ch Erinveine Extradition (Imp AUST) (Helen Dupe)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Corsair Storm In A Teacup (Trevor & Beth Warman)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
NZ Ch Trevalley be Your Hero (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)
New Zealand Bred in Group: Gordon Setter
NZ Ch Azzaro Storm Trooper (Mark Lawrence / Catherine McManus & Karen Leslie)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Erinveine Extradition (Imp AUST) (Helen Dupe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Baswei Wunandonly (Helen Dupe)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Baswei U Been Here Before (Helen Dupe)

Cocker Spaniel
R/UP BOB & Puppy of Breed: Corsair Storm In A Teacup (Trevor & Beth Warman)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arawhiti Wot u lookn at (Nigel and Robynne Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ngaruru Fat Bottomed Girl at Arawhiti (N / R & A Trainor)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Madison Walking On Sunshine to Trevalley (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Angico Firecracker at Trevalley (Imp UK) (Amyas / Claire & Alice / Philip Trevelyan)
Puppy of Breed: Trevalley Sunny-Side-Up (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)
Junior of Breed: Trevalley Take Me To The River (Mr & Mrs A & C / Miss A Trevelyan)
Intermediate of Breed: NZ Ch Trevalley be Your Hero (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Winterlea Lord O The Manor (Judith Hyslop)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Azzaro Storm Trooper (Mark Lawrence / Catherine McManus & Karen Leslie)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Freeman Coming At Ya (C & B Taylor)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ & Aust Ch Shaunuff Erik (Imp AUST) (C & B Taylorr)
Puppy of Breed: Shaunuff Nikita (Imp AUST) (Chris & Belinda Taylor)
New Zealand Bred of Breed: Freeman Buzzing Brie (C & B Taylor)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Martinridge Blarney Kiss (Imp AUST) (Mark Lawrence & Catherine McManus)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Winterlea Sweet N Sassy (Judith Hyslop)
Junior of Breed: Gwyndara Leave Me Breathless (Mark Lawrence / Catherine McManus / Trevor & Leeanne Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weisup On Fire At Silvastorm (Andrea McInroe)
R/UP BOB & Baby of Breed: Weisup Copy N Paste (D Meyrick & A McInroe)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Beesholme Kiss N Run (Hank Faifua & Tony Fox)
Runner Up in Group: Basset Hound
NZ Gr Ch Hunterspark Mr Bertie (Telana Cloete & Anna Combrink)
Baby in Group: Finnish Spitz
Eurabbie Mielkki (Imp AUST) (T Andrews)
Puppy in Group: Whippet
NZ Ch Benbridge I Will Survive (Tony Fox & Hank Faifua)
Intermediate in Group: Finnish Spitz
NZ Ch Kunniakas Billy Whizz (Imp UK) (T Andrews & H Mead)

Basenji
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Zandeena A Twist In The Story For Senjabi (Imp AUST) (Christine Small)

Basset Hound
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Hunterspark Mr Bertie (Telana Cloete & Anna Combrink)
R/UP BOB & Junior of Breed: Hunterspark Mr Webster (Martin and Wendy Hewitt)

Finnish Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kunniakas Billy Whizz (Imp UK) (T Andrews & H Mead)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Triscole Sassii (T Andrews)
Baby of Breed: Eurabbie Mielkki (Imp AUST) (T Andrews)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Eaglestone Craskin (A Sherwin & M Cowley)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Tirowen Hermes (Imp AUST) (Erik & Yvonne Oostendorp)
Bitch CC: NZ Ch Glenfels Waltzing Matilda (Imp AUST) (Mrs Jenny Benjamin)
Puppy of Breed: NZ Ch Glenfels Waltzing Matilda (Imp AUST) (Mrs Jenny Benjamin)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tormod Skade at Grahden (W P van Rooden)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB & Bitch CC: Beauvoir Picot (Martin and Wendy Hewitt)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Beesholme Kiss N Run (Hank Faifua & Tony Fox)
Puppy of Breed: NZ Ch Benbridge I Will Survive (Tony Fox & Hank Faifua)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)
Baby in Group: Border Collie
Flair Total Eclipse N Black (Mr D R and Mrs A N G Ross)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Wintersett Oops Tri T'Stay (Lisa Zwarts)
Junior in Group: Border Collie
NZ Ch Fairenvy I Am X Quisit (Imp AUST) (Mrs Cherie Hill & Miss Angela Findlay)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trogun Coopers Creek (Trudy Gallavin)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Trogun The Buttler (Sarah Abelson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Sharell Ex Quisit Blue (Cherie Hill)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Fairenvy I Am X Quisit (Imp AUST) (Mrs Cherie Hill & Miss Angela Findlay)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Abbydel Coz Im Black (Averil Ross & Donna Abernethy)
Baby of Breed: Flair Total Eclipse N Black (Mr D R and Mrs A N G Ross)
Puppy of Breed: Flair Blue Lagoon (Mr David R Ross & Mrs A N G Ross)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Fairenvy Shake N Rattle NZ (Imp AUST) (Angela Findlay and Donna Abernethy)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Wintersett Oops Tri T'Stay (Lisa Zwarts)
Dog CC: Roselane Tri to keep a secret (Tracey Mcintosh)
Junior of Breed: Basara Captain Richie Mccaw (Tracey Mcintosh)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Boxer
NZ Ch Boxton Oh Me Oh My (Gail O'keefe)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Rottweiler
NZ Ch Belzand Captiva (M Bell & C Anderson)
Junior in Group: Samoyed
NZ Ch Lealsam Just Dance (Andrew & Denise Reeve)
New Zealand Bred in Group: Bullmastiff
NZ Ch Little Ridge Dockryl (Jan Torkington)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Schallenberg Just Reeved Up (Glenda & Graeme Savage)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Boxton Oh Me Oh My (Gail O'keefe)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tennille Ta Daa (Gail O'keefe)
Junior of Breed: Quasar Playing Tricks (Toni Cooke & Erik de Boer)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Little Ridge Dockryl (Jan Torkington)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Desyred Ring Of Diamonds At Shadday (I T & S R Maguigan / J Frederickson)
Baby of Breed: Shadday Edge Of Glory At Debruk (Helene Street / I T & S R Maguigan)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Hessenfield Believe N Dreams (Norma Shelley)

Newfoundland
BOB & Baby of Breed: NZ Ch Baswei Xtra-Special (Helen Dupe)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Belzand Captiva (M Bell & C Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Straumburg Black Caviar At Marqee (M & K Bell / C & R Anderson)
Open of Breed: NZ Ch Straumburg Haans Iron Lion (M & K Bell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Lealsam Hugo Boss (Andy & Denise Reeve)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lealsam Just Dance (Andrew & Denise Reeve)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Simply Deevyne (Rebecca Stewart & Shona Prebble)
R/UP BOB & Junior of Breed: Winter Melody Hormiga Atomica (Imp POL) (Rebecca Stewart)
Dog CC: Melandar Design Special (B Morris)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Keith Brown (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Taff Devils Crusade-N-Black (E Case / A Peters / W & S Morris)
Baby in Group: Bulldog
Landara's Take a Chance (Mr L R Taylor & Mrs R B Taylor)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
NZ Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)
New Zealand Bred in Group: Poodle (Toy)
NZ Ch Silverbank Carbon Copy (Mrs Betty Roberts)
Open in Group: Bulldog
NZ Ch Bratrice Billabong (Imp AUST) (Mr L R & Mrs R B Taylor)

Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bratrice Billabong (Imp AUST) (Mr L R & Mrs R B Taylor)
R/UP BOB & Baby of Breed: Landara's Take a Chance (Mr L R Taylor & Mrs R B Taylor)
New Zealand Bred of Breed: Landara's Miss Moneypenny (Mr L R & Mrs R B Taylor)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dalspotz Oops What An Erra (Alison Robertson)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Gefion war machine (M & A Chrisstoffels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gefion Spellbound (Pat Webb)
Baby of Breed: Gesundheit Special Addition (C Jefferies)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kashmeerkees Lady Minka (Glenda & Graeme Savage)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taff Devils Crusade-N-Black (E Case / A Peters / W & S Morris)
Puppy of Breed: I Had A Dream Of Taff (Taff Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silverbank Angel Renee (Betty Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Silverbank Carbon Copy (Mrs Betty Roberts)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ferntrees Amber Rose (C Simpson)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Delaware Jackson Black (Lynne Nesbit)