Bay of Islands Canine Association (North Is, NZ)

Date of Show : 19-Oct-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Comerford (NSW)

Runner Up in Show & New Zealand Bred in Show: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Baby in Show: Gordon Setter
Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Puppy in Show: French Bulldog
Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
Runner Up in Group: Japanese Chin
NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
Puppy in Group: Pekingese
Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)
New Zealand Bred in Group: Pekingese
NZ Ch Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Open of Breed: NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
R/UP BOB & Junior of Breed: Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)
Baby of Breed: Salinacruz Alexandra Blu (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Juleko Kildare Fine Style (A Porter & C Holloway)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Chiisana Samurai No Musuko (E G & C M Potts)
Res Dog CC & Baby of Breed: Chiisana Toyo Hyoko (E G & C M Potts)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Chiisana Toyo Kirin (E G & C M Potts)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp ITA) (Tanya Dowd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Llessur Bet The Farm (Joanne Knighton)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Takoda Wish Master (Niki Nicholson)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Amstarfx party at opourere (Imp AUST) (S Dennis)

Jack Russell Terrier
BOB & Baby of Breed: Llessur Bet The Farm (Joanne Knighton)
R/UP BOB & Baby (Bitch) of Breed: Llessur Baccarat (Joanne Knighton)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Junior of Breed: Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Takoda Wish Master (Niki Nicholson)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Runner Up in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Baby in Group: Gordon Setter
Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Janan Watermark (Carolyn Hogg)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Janan Watermark (Carolyn Hogg)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)
Res Dog CC: Janan The Marksman (Carolyn Hogg)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lynmaken Moonbeams (Helen Stride)
Baby of Breed: Janan Back For More (Ruby Hogg)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)

Gordon Setter
BOB & Baby of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Croftsway Tommee (AI) (Julie Bedford-Pope)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Croftsway Shining Star (Julie Bedford-Pope)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Ashdale Brandy Alexander (Denise Roberts)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: PuririKnoll Fire Lake (Sue Laywood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)
Res Dog CC: NZ Ch Sandridge Perfect Gentleman (Peter Boyes)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Sandridge Perfect Lady Nia (Peter Boyes)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Runner Up in Group: Australian Shepherd
Am Gr Ch B Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
New Zealand Bred in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Am Gr Ch B Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ukulunga Kallisto (Bronwyn Falconer)
Open of Breed: NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Osuno Secret Smile (Andy Lawrie)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Boxer
NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Templegate Ferdinand (Sharlene Storey & Scott Sandford)
Open in Group: Boxer
NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Templegate Ferdinand (Sharlene Storey & Scott Sandford)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)
Puppy in Group: French Bulldog
Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
New Zealand Bred in Group: Poodle (Toy)
Gai Gamin Victorious At Lombaadi (Jullia Earnshaw)

Bulldog
New Zealand Bred of Breed: Ngawhetu Chevelle (T Hubbard & T Uerata)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
Open of Breed: Ngawhetu Royal Flush (T Hubbard & T Uerata)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB and Dog CC: Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Gai Gamin Victorious At Lombaadi (Jullia Earnshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: The Duke Of Lombaadi (Julia Earnshaw)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Whisper (Jullia Earnshaw)

Schipperke
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Sanlyn Leavin on a Jett Plane (Johnathon J Jorey)