Nelson Ladies Kennel Association (AM SHOW) (South Is, NZ)

Date of Show : 13-Apr-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr William Smith (QLD)

Best in Show & Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Runner Up in Show & Open in Show: Papillon
Aust Sup Ch & NZ Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson-Franks & Mr Robin Gray)
Puppy in Show: Boxer
Quasar Flip Of A Coin (Erik de Boer)
Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)
New Zealand Bred in Show: Bulldog
NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch & NZ Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson-Franks & Mr Robin Gray)
Baby in Group: Pug
Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)
New Zealand Bred in Group: Papillon
NZ Ch Pillango Wat U Looking At (M Lawrence & C McManus / S & T Bottlik)

Chihuahua (Long Coat)
Res Dog CC & Baby of Breed: Armit hugo iko (B Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch El-Toro Rey Spencer at Kitaco (Ms C E Walters)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maraschino Princess Ala (Dr T J Tonkin & C E Walters)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beesholme On Cloud Nine (C McPhail & A Waghorn)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch & NZ Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson-Franks & Mr Robin Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pillango Wat U Looking At (M Lawrence & C McManus / S & T Bottlik)
Res Dog CC: Aust & NZ CH Wongan Stand and Deliver (Imp AUST) (Mark Lawrence & Catherine McManus)

Pug
BOB & Baby of Breed: Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Cairn Terrier
Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
Junior in Group: Norwich Terrier
NZ Ch Norwester Audacious (Jill Watson)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Norwester Broadsword (Jill Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Norwester Audacious (Jill Watson)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Norwester Courageous (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)
Open of Breed: NZ Ch Whitestaff Top Gun (Teresa Treweek)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Te Kianga Tangled Up In Blue (Hayley Lang)
Baby in Group: Labrador Retriever
Ashdale Bella Donna for Cowanheights (Mr Simon Monson)
Puppy in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Chasers Fools Rush In (Mrs L B Cooper & Mrs K H Reuben)
Open in Group: Irish Setter
NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Te Kianga Tangled Up In Blue (Hayley Lang)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ballymore Touch Of Class (K Parnell/ J James & D Gibson)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Sailema Ritches Romance (Barbara Wickstead)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Chasers Fools Rush In (Mrs L B Cooper & Mrs K H Reuben)
Baby of Breed: Ashdale Bella Donna for Cowanheights (Mr Simon Monson)
Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Cowanheights Fade To Black (Mr Simon Monson)
New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Cowanheights Talk of the Town (Simon Monson)

Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Pinerock Play The Game (Jenny Hamilton)

Weimaraner
BOB & Junior of Breed: Am Ch Silhouette's Tag Your It (Imp USA) (D Meyrick & B Munroe)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Runner Up in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
NZ Ch Our Bertie of Pentaki (Martin Hewitt & Kathleen Hardwick)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hunterspark Mr Harrison (Lynn Bevan/ Wendy Hewitt & Martin Hewitt)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wheatlands Stbee Boom Boom (E Riley & G Hindmarsh)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Our Bertie of Pentaki (Martin Hewitt & Kathleen Hardwick)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Just Lili of Pentaki (Martin Hewitt)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Heathcote Royal Star (Joanne Goulding)
New Zealand Bred in Group: Bouvier des Flandres
NZ Gr Ch Flandresfarm Califrnia Heat (T D Lawrence)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lyntree Cirque du Reve (AI) (Penny & Murray Brooks)

Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lochmoah The Time Traveller (E M Garlick)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Lochmoah The Voyager (E M Garlick)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Flandresfarm Califrnia Heat (T D Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ / Aust Ch Lochburn Spilt Da Beans (Kay Sime)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Fairenvy Fudge Im Precious (Imp AUST) (Kaye Bowler)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Armadeus (Jon Field)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heathcote Royal Star (Joanne Goulding)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Be A Fast Bowler (L J Chalmers)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs D Tyssen (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Gr Ch Zauberei Xclusive By Ramos (Leanne McTear/Emma Case Peters)
Baby in Group: Boxer
Quasar Heads Or Tales (Erik de Boer)
Puppy in Group: Boxer
Quasar Flip Of A Coin (Erik de Boer)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quasar Flip Of A Coin (Erik de Boer)
Baby of Breed: Quasar Heads Or Tales (Erik de Boer)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Akylah Heaven Beside Me At Willowbend (Jessica Gibson & Rachel Collins)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Zauberei Xclusive By Ramos (Leanne McTear/Emma Case Peters)
R/UP BOB & Baby of Breed: Zauberei In Omnia Paratus (Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn)

St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)
Puppy of Breed: Tai Yuan Dare Devil Of Deblyns (Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs D Tyssen (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
NZ Ch Charlemagne Careless Wispa's (AI) (B,M & H Tolley)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher (Claire Brooks)
Intermediate in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Magic N Mayhem (Carla Peck)
New Zealand Bred in Group: Bulldog
NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)

Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Toarus Yer So Bad (Mrs Tania Toa)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Toarus Purple Rain (Ivy Toa & Tania Toa)
Baby of Breed: Toarus Your Time Is Gonna Come (Tanis Toa)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cristabo We Got The Bling (Bronwen Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Cristabo Magic N Mayhem (Carla Peck)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Charizelle Lytz Camera Lashz (Lisa Guy)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher (Claire Brooks)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Charlemagne Careless Wispa's (AI) (B,M & H Tolley)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sanlyn When Nature Calls (Caitlin McPhail)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)