Nelson Ladies Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 14-Apr-19 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Schnauzer (Giant)
NZ Gr Ch Zauberei Xclusive By Ramos (Leanne McTear/Emma Case Peters)
Puppy in Show: Lowchen
Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)
Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Lowchen
Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)
Baby in Group: Pug
Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
NZ Ch El-Toro Rey Spencer at Kitaco (Ms C E Walters)

Chihuahua (Long Coat)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Armit Gossip and Lies (B A W Thompson)
Baby of Breed: Armit hugo iko (B Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch El-Toro Rey Spencer at Kitaco (Ms C E Walters)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Maraschino Princess Ala (Dr T J Tonkin & C E Walters)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beesholme On Cloud Nine (C McPhail & A Waghorn)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ CH Wongan Stand and Deliver (Imp AUST) (Mark Lawrence & Catherine McManus)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pillango Wat U Looking At (M Lawrence & C McManus / S & T Bottlik)

Pug
BOB & Baby of Breed: Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Norwester Audacious (Jill Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Norwester Broadsword (Jill Watson)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Norwester Courageous (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Runner Up in Group: Weimaraner
Am Ch Silhouette's Tag Your It (Imp USA) (D Meyrick & B Munroe)
Baby in Group: Labrador Retriever
Ashdale Bella Donna for Cowanheights (Mr Simon Monson)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Chasers Fools Rush In (Mrs L B Cooper & Mrs K H Reuben)
Open in Group: Irish Setter
NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Te Kianga Tangled Up In Blue (Hayley Lang)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ballymore Touch Of Class (K Parnell/ J James & D Gibson)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Sailema Ritches Romance (Barbara Wickstead)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chasers Fools Rush In (Mrs L B Cooper & Mrs K H Reuben)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Cowanheights Fade To Black (Mr Simon Monson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cowanheights Talk of the Town (Simon Monson)
Baby of Breed: Ashdale Bella Donna for Cowanheights (Mr Simon Monson)

Pointer
Junior of Breed: NZ Ch Pinerock Play The Game (Jenny Hamilton)

Weimaraner
BOB & Junior of Breed: Am Ch Silhouette's Tag Your It (Imp USA) (D Meyrick & B Munroe)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs D Tyssen (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
NZ Ch Our Bertie of Pentaki (Martin Hewitt & Kathleen Hardwick)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Wheatlands Stbee Boom Boom (E Riley & G Hindmarsh)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sweet Sally of Pentaki (Martin Hewitt)
Junior of Breed: Just Lili of Pentaki (Martin Hewitt)
Intermediate of Breed: NZ Ch Our Bertie of Pentaki (Martin Hewitt & Kathleen Hardwick)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs D Tyssen (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm Baby U Cn Dve M'Car (T D Lawrence & R Alcantara)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Baby in Group: Border Collie
Lochmoah The Voyager (E M Garlick)
Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lyntree Cirque du Reve (AI) (Penny & Murray Brooks)

Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lochmoah The Time Traveller (E M Garlick)
Res Dog CC & Baby of Breed: Lochmoah The Voyager (E M Garlick)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Flandresfarm Baby U Cn Dve M'Car (T D Lawrence & R Alcantara)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Fairenvy Fudge Im Precious (Imp AUST) (Kaye Bowler)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ / Aust Ch Lochburn Spilt Da Beans (Kay Sime)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Westfield Armadeus (Jon Field)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Be A Fast Bowler (L J Chalmers)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Gr Ch Zauberei Xclusive By Ramos (Leanne McTear/Emma Case Peters)
Baby in Group: Boxer
Quasar Heads Or Tales (Erik de Boer)
Puppy in Group: Boxer
Quasar Flip Of A Coin (Erik de Boer)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quasar Flip Of A Coin (Erik de Boer)
Res Dog CC & Baby of Breed: Quasar Heads Or Tales (Erik de Boer)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Zauberei Xclusive By Ramos (Leanne McTear/Emma Case Peters)
R/UP BOB & Baby of Breed: Zauberei In Omnia Paratus (Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Keania Time is Right (Tania Chesmar)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)
Puppy of Breed: Tai Yuan Dare Devil Of Deblyns (Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
NZ Ch Charlemagne Careless Wispa's (AI) (B,M & H Tolley)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Bulldog
NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)
Baby in Group: Bulldog
Toarus Your Time Is Gonna Come (Tanis Toa)
Intermediate in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Magic N Mayhem (Carla Peck)
Open in Group: French Bulldog
NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher (Claire Brooks)

Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Toarus Yer So Bad (Mrs Tania Toa)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Toarus Purple Rain (Ivy Toa & Tania Toa)
Baby of Breed: Toarus Your Time Is Gonna Come (Tanis Toa)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cristabo We Got The Bling (Bronwen Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Cristabo Magic N Mayhem (Carla Peck)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Charizelle Lytz Camera Lashz (Lisa Guy)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tamataki Who's Made Who (C Brooks & E Garlick)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tamataki Deja Who Doo (Claire Brooks)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher (Claire Brooks)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Charlemagne Careless Wispa's (AI) (B,M & H Tolley)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sanlyn When Nature Calls (Caitlin McPhail)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)