Ashburton Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 18-Feb-23 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Esther Joseph (VIC)

Best in Show & Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch & Am Gr Ch Homespuns Simon Says (Imp USA) (L Chalmers & K McIntyre)
Runner Up in Show: Samoyed
NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Baby in Show: Norwich Terrier
Kaeva Fanfaire for a Lady (Debra Sheddan)
Puppy in Show: Whippet
Arcon Goddess Of Love At Benbridge (Hank Faifua & Tony Fox)
Junior in Show: Shar Pei
NZ Ch Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)
Intermediate in Show: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Nidra Celebration with Greygables (Janine King & Susan Pinnow)
New Zealand Bred in Show: English Springer Spaniel
NZ Grand Ch Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Michael Looby (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Nidra Celebration with Greygables (Janine King & Susan Pinnow)
Runner Up in Group & Open in Group: Affenpinscher
NZ Ch We Will Rock U With Affitude (Kirsten Wylie)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch We Will Rock U With Affitude (Kirsten Wylie)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch I'm So Adorable With Affitude (Kirsten Wylie)
Res Dog CC & Junior of Breed: Acton Impulse At Affitude (Kirsten Wylie)
New Zealand Bred (Dog) of Breed: Just Call Me Handsome W Affitude (Kirsten Wylie)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Nidra Celebration with Greygables (Janine King & Susan Pinnow)
Res Dog CC: Nidra Aim for Treasure (Janine King & Anne Hubbard)
Baby of Breed: Nidra Fyre from Flame (Janine King)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Gchb Kamakris Mastermind (Imp) (C Tolley / Kamiron & Hunter Moates)
Baby in Group: Norwich Terrier
Kaeva Fanfaire for a Lady (Debra Sheddan)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch & Spl Gr Ch Lobelia Gangsta Boo at Bramble ROM (P Graham)
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Raiden Oh My Venus (K Joyce)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kratos Boudicca (Rachel McKenzie & Heidi Holland)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Gchb Kamakris Mastermind (Imp) (C Tolley / Kamiron & Hunter Moates)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Charlemagne Galway Girl (Carrie Tolley)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Kaeva Fanfaire for a Lady (Debra Sheddan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kaeva Holding Out For A Hero (Debra Sheddan)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wunderbar Hop on Pop at Renegade (Miss Jorga Dixon & Ms Bridgette Wadsworth)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Myrah Most Wanted (J Dixon/ B Wadsworth & C Tipene)
Puppy of Breed: NZ Ch Myrah She Can Do Magic (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Michael Looby (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: English Springer Spaniel
NZ Grand Ch Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Glenstar Backstage Pass (D A Hanson)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Grand Ch Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
Puppy of Breed: Arawhiti Spanky Jackzon (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Castlepoint Florence (Catherine & Anthony Sellin)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood The Locksmith (G Nelson /P Gordon / Xiaogang Tang)
Junior of Breed: Cadarn Return To Sandlewood (P Gordon / Y Jin / G Nelson / S Fleming)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Glenstar Rhythm of the Rain (D Hanson & A Price-Gosman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Glenstar Backstage Pass (D A Hanson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Baby in Group: Whippet
Triscole Master Craftsman (Trish Andrews)
Puppy in Group: Whippet
Arcon Goddess Of Love At Benbridge (Hank Faifua & Tony Fox)
Junior in Group: Whippet
NZ Ch Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)
Intermediate in Group: Basenji
NZ Ch Zeeva of Jillayla (Roz Cooper)
New Zealand Bred in Group: Borzoi
NZ Ch Mayvale's Xquisite (Mike Stewart & Wendy Finlayson)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)
Dog CC & Puppy of Breed: Joonum Ginan (Imp Aust) (Janet & John Vuleta)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Zeeva of Jillayla (Roz Cooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khenti of Jillayla (Roz Cooper)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hunterspark Miss Maude (Martin & Wendy Hewitt)

Borzoi
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Xquisite (Mike Stewart & Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Mayvale's Xtravagance (Mike Stewart & Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Stevie Wunda of Pentaki (Martin Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tilly of Pentaki (Martin Hewitt)
Puppy of Breed: Bonnie Lass of Pentaki (Martin Hewitt & Noelene Hughes)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Benbridge Eye Of The Tyger (Hank Faifua & Tony Fox)
Baby of Breed: Triscole Master Craftsman (Trish Andrews)
Puppy of Breed: Arcon Goddess Of Love At Benbridge (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch & Am Gr Ch Homespuns Simon Says (Imp USA) (L Chalmers & K McIntyre)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Collie
NZ Ch Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)
Baby in Group: Collie (Rough)
NZ Ch Lochburn XPensive Treasure (Angela Sime)
Puppy in Group: Bouvier des Flandres
Flandresfarm Nt M' First R'deo (T D Lawrence)
Junior in Group: Collie (Rough)
NZ Ch Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)
New Zealand Bred in Group: German Shepherd Dog
Rahkantra Wolfgang (Candyce Orchard)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Moonstar Dreams R XQuisit At Fairenvy (Angela Sime)
Dog CC: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
Res Dog CC: Kerrybrent Abbys Kiwi (Eileen Garlick)
Baby of Breed: Kerrybrent Koha O Te Rupi (Eileen Garlick)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Flandresfarm Nt M' First R'deo (T D Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)
Res Bitch CC & Baby of Breed: NZ Ch Lochburn XPensive Treasure (Angela Sime)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Rahkantra Wolfgang (Candyce Orchard)
R/UP BOB & Bitch CC: Westfield Just Go For It (Jon Field)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Rahkantra Zeppelin (Candyce Orchard)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Am Gr Ch Homespuns Simon Says (Imp USA) (L Chalmers & K McIntyre)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Take Five (Mrs L J Chalmers)
Puppy of Breed: Stormwey Tiger's Paw (B Hyde)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Baby in Group: St Bernard
Lusanne Dont Drive Drunk (E Riley & S Jobey)
Puppy in Group: Rottweiler
NZ Ch Brookvale Parker At Kauriland (T & J Marsh)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Kataku Didnt See That Coming (Imp Aust) (Sharmia Theodore)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Everglades Little Bit of Mojo (N E Swan)
Puppy of Breed: Everglades Jaeger in Da House (N E Swan)

Dobermann
Res Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Shadday Set Fire To The Rain At Debruk (H Street & S R Maguigan)

Leonberger
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Leonrua Cairde-Cullen with Derbyshire (Ronan Bass & Jake Ormsby)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Brookvale Million Dollar Bby At Kauriland (Janet Miller / T & J Marsh)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Kauriland Carbon At Brookvale (Janet Miller/ T & J Marsh)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tzarbayz Rhone Rouge At Royahl (Janet Miller)
Puppy of Breed: NZ Ch Brookvale Parker At Kauriland (T & J Marsh)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Sweet Dreams at Schnauzinn (Jane Bailey & Dayle Olding)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Schnauzinn Black Velvet For Me (Jane Bailey & Dayle Olding)
Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kaleidoscope Blissard (Koren Sullivan)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch FriendlyJade Ambrosia of Kaleidoscope (Koren Sullivan)

Siberian Husky
Puppy of Breed: Melandar Winter Special (Desrae Beckett & Shona Prebble)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Thats Right I Am (T Chesmar & S Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Deblyns Kung Fu Panda (Lynn Miller)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Lusanne Dont Drive Drunk (E Riley & S Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Ashleigh Donaldson-Rogers (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Spr & NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
Junior in Group: Shar Pei
NZ Ch Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)

Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caraglen Dee (Sharyn Robertson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Flying witch of cambull (Sue Campbell)
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Rain Maker of Caraglen (Sharyn Robertson)
Res Dog CC: Son of a Witch of Cambull (Sue Campbell)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr & NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Zolandia Zenith (Pam Norman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Talbothights Times Up (Lois Butler & Ashleigh Milford)
Open of Breed: Talbothights Rememba Who U R (Lois Butler & Ashleigh Milford)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Clandara Count Lucifer (Rose Northway)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Clandara Satan Shadow (Rose Northway)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Shilan Ace Of Heart (R Chesmar & D Boyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Keania Pot of Gold (Rebecca Chesmar)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: CIB NZ Ch Caerlaverock Mampa-Bumo (Brian & Louise Harris)