Wellington Ladies Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 14-Aug-21 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Puppy in Show: Akita
Healthdog Ridin The Wave At Christabell (Imp AUST) (Karen Bell)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
New Zealand Bred in Show: German Shepherd Dog
NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kathy Morton (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Chin
NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Pug
NZ Gr Ch Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
Puppy in Group: Pekingese
Barramba Dark Invador (Melanie & Jessica Burgess)
Junior in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Pinquest Not Today (Aimee Hamlin)
Open in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Pug
NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)
Open of Breed: NZ Ch Frostqueen Courtesan at Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Pinquest Dreams And Dust (Aimee Hamlin)
Junior of Breed: NZ Ch Pinquest Not Today (Aimee Hamlin)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ferntrees Avenging Steel (Angela Dryden)
Puppy (Bitch) of Breed: Ferntrees Fabulous Sapphire (Angela Dryden)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barramba Dark Invador (Melanie & Jessica Burgess)

Pug
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ SPL Gr Ch, NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Bitch CC & Puppy of Breed: Christabell Superlicious (Karen Bell)
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Asay Agatha Raisin (Ann van Gijs)
Baby of Breed: Asay Que Sera Sera (Ann van Gijs & Rene van Gijs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Mark Lawrence (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Border Terrier
Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
KaylaJaz Return o’ th Princess (N Valentic)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Nikar Good Deed Done (AI) (Imp AUST) (Amanda Lucas)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drycreek Fire Ball (Amanda Lucas)
Res Bitch CC & Junior of Breed: DryCreek Level Four (Amanda Lucas)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Mossrose Princess Gift of Moonridge (Alli McArthur/Amber Riley)
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Zoendy Harliquinn (Wendy O'More)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: KaylaJaz Return o’ th Princess (N Valentic)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Suedanka Received My Halo (Amanda Calman)
Intermediate in Group: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Suedanka Received My Halo (Amanda Calman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ponsonby SGT pepper (Pete Gillott)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ponsonby Sparkling Crystal (Pete Gillott)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Fantango What Happens in Vegas (AI) (Imp AUST) (Miss J Bedford & Ms J Salvestrin)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barat Welcome To The Jungle (Jenny Hawthorn)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Carnmellis Diamond Raider At Whimsical (Julie Jorey)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Caroline Matheson (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Am GChG & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush on the road again (Imp AUST) (T Locke & L Gibson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush on the road again (Imp AUST) (T Locke & L Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GChG & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Maxred Ginger Kisses (Elaine J Ingram)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bindura Overlander (Tui Cherry)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Bindura Bay Express (Tui Cherry)
Dog CC & Baby of Breed: Roxhunters Baby Ya Got Me (Lulu Horrocks)
Junior of Breed: Roxhunters Tyger Celestial (Louise Horrocks)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs L Carleton (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: German Shepherd Dog
NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Rowland Ladyhawke (W O'Callaghan/H Wald)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Collie (Rough)
NZ & NZ Neut Ch Lochburn Silva Moonlite (M Palmer)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tacbrave Star N TheKnight (Imp AUST) (M Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ & NZ Neut Ch Lochburn Silva Moonlite (M Palmer)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Baby of Breed: Kulak Pretty Woman (L Hastings)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Clearpines Bring It On At Kulak (L Hastings & F Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kulak witchy women (L Hastings)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Rowland Ladyhawke (W O'Callaghan/H Wald)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kelbryn Highball Artist (AI) (Anne Lacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Anwyl Tell Me Im Dreaming (Imp AUST) (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kelbryn Focus On The Light (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Akita
Healthdog Ridin The Wave At Christabell (Imp AUST) (Karen Bell)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Junior in Group: Bullmastiff
NZ Ch Numoda Midnight Mayhem (Sharron Mischefski)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Healthdog Ridin The Wave At Christabell (Imp AUST) (Karen Bell)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Tyeanbo Luck of the Irish (Imp AUST) (P & K Goodwill)
Res Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Kadence Drop It Like Its Hot (Carolyn Bassett & Aynsley Downie)
Junior of Breed: Tyeanbo Dot Matrix (Imp AUST) (P & K Goodwill)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Numoda Midnight Mayhem (Sharron Mischefski)
R/UP BOB & Baby of Breed: Numoda Line of Temptation (Sharron Mischefski)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
R/UP BOB & Baby of Breed: Sunshine C-J'S Abi (Ken & Anita Shugg)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Temzin Benoa Go Momo (Imp AUST) (Ash Syme)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs L Carleton (New Zealand)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Shih Tzu
Shilan Styles Too Good (Melanie Burgess)
Junior in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Drakon A Masters Recipe (Anya Trainor)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Drakon A Masters Recipe (Anya Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Drakon Get This Party Started (Anya Trainor)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W E Jellyman)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Hungry Like The Wolf (L Prendergast)
Junior of Breed: Tannah Fire and Rain (Imp AUST) (Wendy Jellyman)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shilan Styles Too Good (Melanie Burgess)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ferntrees Master Jedi (Angela Dryden (O’Callaghan))
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ferntrees Skywalker (Angela Dryden (O’Callaghan))
Res Dog CC & Baby of Breed: Tuscamada Drax the Destroyer (Angela Dryden)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Khyisenge za-cara at Ferntrees (Angela Dryden (O’Callaghan))
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: NZ Ch Ferntrees Sum Nag Po Dawa (Angela Dryden (O'Callaghan))