Geraldine County Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 20-Feb-22 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carolyn Cederman (New Zealand)

Runner Up in Show: Siberian Husky
NZ Ch Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)
Baby in Show: Whippet
Arcon Trick Or Treat (Anita Henderson)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Ch Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carolyn Cederman (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Pugwood Pied Piper (Wendy Schwalger/J Fifield)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Caribelle Egos and Empires (Imp AUST) (Kaye Finlayson)
Intermediate in Group: Havanese
NZ Ch Hashki The Wow Factor (Imp AUST) (Noleen Campbell)
New Zealand Bred in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Caribelle Egos and Empires (Imp AUST) (Kaye Finlayson)

Chihuahua (Long Coat)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Puppy of Breed: Kitaco Mastermind (Debra Barltrop)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)
Bitch CC & Puppy of Breed: Corindale Crested Posh Poppy (A Porter & C Holloway)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hashki The Wow Factor (Imp AUST) (Noleen Campbell)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pugwood Pied Piper (Wendy Schwalger/J Fifield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Asay Ace's High (Sian Vermeer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carolyn Cederman (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Skye Terrier
NZ Ch Skyesdlimit Star Gaze Stella (Imp AUST) (Richelle Hayton)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Terrier
NZ Ch Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
Baby in Group: Bull Terrier
Raiden Samurai Jack (K Joyce)
Puppy in Group: Norwich Terrier
Kaeva Drum Roll (Debra Sheddan)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Montana Make up Ya Mind (Diane Riley)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Tasdale Front Page News (Diane Riley)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Lobelia Gangstas Paradise at Bramble (P Graham & L Prendergast)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Raiden Oh My Venus (K Joyce)
Baby of Breed: Raiden Samurai Jack (K Joyce)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Charlemagne Out With A Bang to KamaKris (Carrie Tolley & Kamiron Moates)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anluan Lets Play Tag at Tasdale (Imp AUST) (Diane Riley)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kaeva Drum Roll (Debra Sheddan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Norwester Yorkshire Pale Ale at Thaxmead (Jill Watson)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Norwester Yorkshire Moor at Thaxmead (Jill Watson)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Kaeva Love Letters in'th Sand (Debra Sheddan)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Skyesdlimit Star Gaze Stella (Imp AUST) (Richelle Hayton)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wunderbar Hop on Pop at Renegade (Miss Jorga Dixon & Ms Bridgette Wadsworth)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)
Baby of Breed: Redgem Heaven Sent (Richelle Hayton & Amanda Saville)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Paul Robinson BEM (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Cowanheights Miss La De Da (Simon Monson)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
NZ Ch Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Erinveine Our Joyous Rose (Imp AUST) (Helen Dupe)
R/UP BOB & Baby of Breed: Baswei Heir To The Game Keeper (Helen Dupe)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Sup Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Falkenhof The Last Temptation (Wendy Schwalger)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Falkenhof The Huntress (Catherine & Anthony Sellin)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cowanheights Miss La De Da (Simon Monson)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Catraz Come Fly With Me (Mr Simon Monson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Can Ch Seaterrace Theo'dorable Lennon (Imp CAN) (Olivia Morris)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Afonderi Alpha Centauri (Simon Monson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Paul Robinson BEM (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Ch Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)
Baby in Group: Whippet
Arcon Trick Or Treat (Anita Henderson)
Puppy in Group: Basset Hound
Hunterspark Miss Millie (Martin & Wendy Hewitt)
Junior in Group: Borzoi
Kenibea The Hollygrail (Imp AUST) (Mike Stewart)
Open in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hunterspark Miss Maude (Martin & Wendy Hewitt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hunterspark Miss Millie (Martin & Wendy Hewitt)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Wheatlands Imo George (Emma Riley & Gwen Hindmarsh)
Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Wheatlands Imo Lloyd (Gwen Hindmarsh)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Wheatlands Imo Coco (Gwen Hindmarsh)

Borzoi
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Xquisite (Mike Stewart & Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kenibea The Hollygrail (Imp AUST) (Mike Stewart)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Stevie Wunda of Pentaki (Martin Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stella of Pentaki (Martin Hewitt)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alicenwundarland at Pentaki (M Hewitt & M Osborne)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)

Whippet
Baby of Breed: Arcon Trick Or Treat (Anita Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: LeClway European Legacy (Imp) (Ticiana Molnar & Tracey McIntosh)
Baby of Breed: Clan-Abby Vision Of Love (Land Tang & Johanna Vos- Butler)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
NZ Ch Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)
Junior in Group: Shiba Inu
Doriken Royal Gala (Imp UK) (Jennifer Nield)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gameguard Heart Of Oak (Imp AUST) (K & G Warren)

Dobermann
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Debruk At The Leading Edge At Shadday (Helene Street / I T & S R Maguigan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shadday Who'd A Thought It By Debruk (Helene Street / I T & S R Maguigan)

Rottweiler
Baby of Breed: Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)
Puppy (Bitch) of Breed: Kauriland Purple Haze at Brookvale (Tony & Judith Marsh / Sam Orlowski)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Doriken Royal Gala (Imp UK) (Jennifer Nield)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
NZ Ch Caerlaverock Mampa-Bumo (Brian & Louise Harris)
Baby in Group: Shar Pei
Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)
Junior in Group: Keeshond
Clandara Count Lucifer (Rose Northway)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Zolandia Zenith (Pam Norman)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Zolandia Kauntbbten (Pam Norman)
Junior of Breed: Zolandia Michaelknine (Pam Norman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Clandara Satan Shadow (Rose Northway)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Clandara Count Lucifer (Rose Northway)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Gotta Bee Jonboy of Savoir (Betty Roberts)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gumby's Starry Starry Night (Imp) (P S Jamieson)
R/UP BOB & Baby of Breed: Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Caerlaverock Mampa-Bumo (Brian & Louise Harris)