Southland Kennel Association (AM Show) (South Is, NZ)

Date of Show : 28-Oct-23 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Best in Show & Junior in Show: Norwich Terrier
Kaeva Holding Out For A Hero (Debra Sheddan)
Runner Up in Show & Open in Show: Shiba Inu
NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
Baby in Show: Fox Terrier (Smooth)
Charlemagne Thats What I Like (Carrie Tolley)
New Zealand Bred in Show: Siberian Husky
NZ Ch Alpine Speed Of Sound SDX (Melanie Quinn)
Best Neuter in Show & Neuter in Show: Border Collie
NZ Ch Fairenvy I am x quisit (Imp Aust) (Paul Hill)
Runner Up Neuter in Show: Shar Pei
NZ Ch & Neut Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Affenpinscher
NZ Ch We Will Rock U With Affitude (Kirsten Wylie)
Puppy in Group: Japanese Chin
Kino Daisy Deeva (C Garvey-Webb & K Morton)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch We Will Rock U With Affitude (Kirsten Wylie)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rollin with Dragons Highsted (A Porter & C Holloway)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Koreke Peaky Blinder (A Porter & C Holloway)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kino Daisy Deeva (C Garvey-Webb & K Morton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Norwich Terrier
Kaeva Holding Out For A Hero (Debra Sheddan)
Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
NZ Ch Oakway Dream It Possible (Lenore Halliwell)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Charlemagne Thats What I Like (Carrie Tolley)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aila Nessa-bella Of Gartferry (Patricia Brooker)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Zaliamstaff A Queens Justyce (Z Jordan & J Klenner)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Zaliamstaff American Beauty (Z Jordan/J Klenner)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Raiden Oh My Venus (K Joyce)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Oakway Dream It Possible (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aila Nessa-bella Of Gartferry (Patricia Brooker)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Charlemagne Thats What I Like (Carrie Tolley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Foxdale Whole Lotta Lovin (Paula & Mark Simpson)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kaeva Holding Out For A Hero (Debra Sheddan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kaeva Fanfaire for a Lady (Debra Sheddan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lucy Murdoch (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Elettars Wherefore Art Thou (AI) (Imp Aust) (Chris & Belinda Tayllor)
Runner Up in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Cowanheights Made To Master (Simon Monson)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Ngaruru Bring It On With Arawhiti (Mr Simon Monson, Mrs Robynne Trainor, Mr Nigel Trainor)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Counting The Beat (AI) (Hotwyr)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Ashdale Mid-Knight Tango With Cowanheights (Mr Simon Monson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Myshalair Betya Gunna Look (D Smith & H Yeates)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arawhiti Spanky Jackzon (N & R Trainor)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Ngaruru Bring It On With Arawhiti (Mr Simon Monson, Mrs Robynne Trainor, Mr Nigel Trainor)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Arosa Celtic Storm (AI) (L Harry & M Reichmuth)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Germanus Got Booty for Hotwyr (Imp UK) (Rae Bank & Fiona Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hotwyr Counting The Beat (AI) (Hotwyr)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Neut Ch NZ Ch Aust Gr Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Imp Aust) (Fiona Ellis / Rae Bank)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Elettars Wherefore Art Thou (AI) (Imp Aust) (Chris & Belinda Tayllor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Freeman L'enjouee-the Playful (C & B Taylor)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cowanheights Made To Master (Simon Monson)
Intermediate of Breed: NZ Ch Cowanheights Miss La De Da (Simon Monson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Ashdale Mid-Knight Tango With Cowanheights (Mr Simon Monson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Puppy in Group: Borzoi
Mayvale's Love-Song (W Finlayson & G McRae)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mayvale's Love-Song (W Finlayson & G McRae)
Baby of Breed: Mayvale's Noble Princess (Wendy Finlayson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr M Lanctot (Canada)

Baby in Group: Border Collie
Erynvyre Dont Stop Me Now (Ellis Swaanen)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Westfield Off Limits (Jon Field)
Junior in Group: Miniature American Shepherd
Wagontails etched in roses (Lyn Sixtus & Cherie Hill)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
NZ Ch Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Border Collie
NZ Ch Fairenvy I am x quisit (Imp Aust) (Paul Hill)
Runner Up Neuter in Group: Collie (Rough)
NZ Ch / Neut Ch Lochburn Diamonds N Silva (Kay Sime)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Corindale Jettset'n'allblack (Susan Hughes)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moonstar Gift From Heaven (Paul Hill)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Moonstar Kelly's dream (Paul Hill)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)
Baby of Breed: Erynvyre Dont Stop Me Now (Ellis Swaanen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Fairenvy I am x quisit (Imp Aust) (Paul Hill)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Valegro Cassiniís Affair (Angela Huntley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Avonia Ice Ice Baby At Basara (Tracey Mcintosh)
Res Bitch CC: Lady Kalyna of Valegro (Rose Lysaght & Angela Huntley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch / Neut Ch Lochburn Diamonds N Silva (Kay Sime)

Collie (Smooth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Neut Ch Youanmi Dancintothepartynxtdoor (Imp AUST) (Angela Huntley)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Westfield Off Limits (Jon Field)

Miniature American Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wagontails etched in roses (Lyn Sixtus & Cherie Hill)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Osuno Big Bad Wolfe (Patrisha Harris)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr M Lanctot (Canada)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
NZ Ch Alpine Speed Of Sound SDX (Melanie Quinn)
Baby in Group: Shiba Inu
Rakurai Because Ur Worth It (Jennifer Nield)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Brookvale J-Parker at Kauriland (Tony & Judith Marsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kauriland Rebel Law at Brookvale (S Orlowski & T&J Marsh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
R/UP BOB & Baby of Breed: Rakurai Because Ur Worth It (Jennifer Nield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound SDX (Melanie Quinn)
R/UP BOB & Baby of Breed: Alpine Red Hot (Mel Quinn)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr M Lanctot (Canada)

Best in Group & Open in Group: Shar Pei
NZ Ch Gumby's Starry Starry Night (Imp) (P S Jamieson)
Junior in Group: Japanese Spitz
Talbothights Just Do It (Lois Butler & Ashleigh Milford)
Intermediate in Group: Shar Pei
NZ Ch Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)
New Zealand Bred in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Shar Pei
NZ Ch & Neut Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Terrier
NZ Ch & Neut Gr Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr & NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Talbothights Just Do It (Lois Butler & Ashleigh Milford)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Clandara Fidgit (Joanne M Glasson)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chic Choix Dream A Little Dream Of Me (Imp FIN) (Anna Ancell & Don Gilchrist)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gumby's Starry Starry Night (Imp) (P S Jamieson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch & Neut Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)

Tibetan Terrier
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: NZ Ch & Neut Gr Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)