Buller Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 12-Mar-22 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr R G Rumpler (New Zealand)

Runner Up in Show: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Caribelle Egos and Empires (Imp AUST) (Kaye Finlayson)
Baby in Show: Shar Pei
Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)
Puppy in Show: Whippet
Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
NZ Ch Charlemagne Out With A Bang to KamaKris (Carrie Tolley & Kamiron Moates)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
Best Neuter in Show & Neuter in Show: French Bulldog
NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher JD (Claire Brooks)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr R G Rumpler (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Caribelle Egos and Empires (Imp AUST) (Kaye Finlayson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Havanese
NZ Ch Hashki The Wow Factor (Imp AUST) (Noleen Campbell)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch Eldivino Senorita Nikita (Dr Tracey Tonkin)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Caribelle Egos and Empires (Imp AUST) (Kaye Finlayson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Res Dog CC & Baby of Breed: Kitaco Ben de la Creme (Dr Tracey Tonkin)
Baby (Bitch) of Breed: Kitaco Fibonacci Sequins (Dr Tracey Tonkin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Eldivino Senorita Nikita (Dr Tracey Tonkin)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hashki The Wow Factor (Imp AUST) (Noleen Campbell)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Asay Ace's High (Sian Vermeer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pugwood Pied Piper (Wendy Schwalger/J Fifield)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr R G Rumpler (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Terrier
NZ Ch Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
Baby in Group: Australian Terrier
Tasdale Front Page News (Diane Riley)
Puppy in Group: Norwich Terrier
Norwester Yorkshire Pale Ale at Thaxmead (Jill Watson)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ Ch Charlemagne Out With A Bang to KamaKris (Carrie Tolley & Kamiron Moates)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zaliamstaff Pied In The Sky (T & V Hope)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Montana Make up Ya Mind (Diane Riley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Tasdale Front Page News (Diane Riley)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Charlemagne Out With A Bang to KamaKris (Carrie Tolley & Kamiron Moates)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Norwester Yorkshire Moor at Thaxmead (Jill Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Norwester Yorkshire Pale Ale at Thaxmead (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Wunderbar Hop on Pop at Renegade (Miss Jorga Dixon & Ms Bridgette Wadsworth)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr R G Rumpler (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust & NZ Sup Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Baby in Group: Pointer
Sgurr Mischievous Spirit (Mrs K Andrews & Ms F Scott)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aytee Aoteaoroa Popstar (Christina Trowbridge)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Jazzcreek Kruzzing By (Anna Hawthorn)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Sup Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jazzcreek Kruzzing By (Anna Hawthorn)
R/UP BOB & Res Dog CC: Falkenhof The Last Temptation (Wendy Schwalger)
Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Falkenhof The Huntress (Catherine & Anthony Sellin)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Castlepoint Florence (Catherine & Anthony Sellin)
Puppy of Breed: Aytee Aoteaoroa Popstar (Christina Trowbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sgurr Winter Soldier (Ms F Scott & Mrs K Andrews)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Sgurr Mischievous Spirit (Mrs K Andrews & Ms F Scott)
Bitch CC & Junior of Breed: Sgurr Allegiance of Honour (Mrs K Andrews & Ms F Scott)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr R G Rumpler (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Sup Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
Puppy in Group: Whippet
Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)
Intermediate in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Miss Maude (Martin & Wendy Hewitt)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hunterspark Miss Maude (Martin & Wendy Hewitt)

Borzoi
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Strikeness The Chosen Man (Janet & John Vuleta)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Strikeness The White Mouse (J & J Vuleta)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Stevie Wunda of Pentaki (Martin Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penelope Of Pentaki (Martin Hewitt)

Whippet
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr R G Rumpler (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Baby in Group: Bearded Collie
Edinglen Elegant Landing at Lyntree (AI) (Imp AUST) (Penny & Murray Brooks)
Junior in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Edinglen Elegant Landing at Lyntree (AI) (Imp AUST) (Penny & Murray Brooks)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: LeClway European Legacy (Imp) (Ticiana Molnar & Tracey McIntosh)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Basara secret masterpiece (Mrs Tracey Mcintosh)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr R G Rumpler (New Zealand)

Runner Up in Group: Shiba Inu
NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
Baby in Group: Rottweiler
Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)
Puppy in Group: Rottweiler
Kauriland Purple Haze at Brookvale (Tony & Judith Marsh / Sam Orlowski)
Junior in Group: Shiba Inu
Doriken Royal Gala (Imp UK) (Jennifer Nield)

Rottweiler
Baby of Breed: Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)
Puppy of Breed: Kauriland Purple Haze at Brookvale (Tony & Judith Marsh / Sam Orlowski)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Doriken Royal Gala (Imp UK) (Jennifer Nield)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr R G Rumpler (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
NZ Ch Caerlaverock Mampa-Bumo (Brian & Louise Harris)
Baby in Group: Shar Pei
Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Ktrio The Lone Ranger (Elaine & Robin Beattie)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: French Bulldog
NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher JD (Claire Brooks)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Terrier
NZ & Neut Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tamataki All Heart 'n' Soul (Claire Brooks)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher JD (Claire Brooks)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gumby's Starry Starry Night (Imp) (P S Jamieson)
R/UP BOB & Baby of Breed: Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)

Tibetan Spaniel
Puppy of Breed: Ktrio The Lone Ranger (Elaine & Robin Beattie)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Caerlaverock Mampa-Bumo (Brian & Louise Harris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ & Neut Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)