Banks Peninsula A & P Society (Show 1) (South Is, NZ)

Date of Show : 9-Jan-21 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robynne Trainor (New Zealand)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Australian Terrier
NZ Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
Baby in Show: Bullmastiff
Almastem Barney Rubble (Sean Deery)
Puppy in Show: Irish Terrier
Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)

Puppy in Group: Pekingese
Valvista Time To Dream (Imp AUST) (A McDonald & D Boyd)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch El-Toro Rey Spencer at Kitaco (Ms C E Walters)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Franzell Step'N'Out With Style (Rose Paget)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Valvista Time To Dream (Imp AUST) (A McDonald & D Boyd)

Pug
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Asay Ace's High (Sian Vermeer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Australian Terrier
NZ Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Irish Terrier
Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
Baby in Group: Norwich Terrier
Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tasdale More than a Mannequin (Diane Riley)

Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Montana Dark Geisha Atraiden (K Joyce)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tillycoultry Nesa Gartferry (Patricia Brooker)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Norwester Eclipse (Jill Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Betty Hanson (New Zealand)

Puppy in Group: Golden Retriever
Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)

Clumber Spaniel
BOB & Baby of Breed: Erinveine Our Joyous Rose(Imp AUST) (Helen Dupe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Erinveine Jacinth Rose (Imp AUST) (Helen Dupe)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ballymore Class Act (K Parnell/ J James & D Gibson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ballymore Touch Of Class (K Parnell/ J James & D Gibson)

Golden Retriever
Puppy of Breed: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Ch Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)

Beagle
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Wheatlands Imo George (Emma Riley & Gwen Hindmarsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Wheatlands Imo Coco (Gwen Hindmarsh)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kana-Ka He's My Hummer (Jackie Newton-Williams)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Benbridge Amazing Grace (AI) (Fiona Morrow)
Intermediate (Dog) of Breed: NZ Gr Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Heather Tee (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Border Collie
NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
Baby in Group: Australian Shepherd
Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)

Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Basara secret masterpiece (Mrs Tracey Mcintosh)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Schicksal Exquisite Design (Bryan & Rona Todd)
Dog CC & Junior of Breed: Schicksal Greystone (Rona & Bryan Todd)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Heather Tee (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Shiba Inu
NZ Gr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
Baby in Group: Bullmastiff
Almastem Barney Rubble (Sean Deery)

Bullmastiff
Baby of Breed: Almastem Barney Rubble (Sean Deery)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Gr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)

St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keania Time is Right (Tania Chesmar)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)

French Bulldog
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tamataki All Heart 'n' Soul (Claire Brooks)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gotta Bee Jonboy of Savoir (Betty Roberts & D Jose)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vindora Miss Money Penny (D Boyd)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Keania Show my True Colours (R Chesmar)