Banks Peninsula A & P Society (Show 1) (South Is, NZ)
Date of Show : 9-Jan-21 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Robynne Trainor (New Zealand)
NZ Gr Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
Baby in Show: Bullmastiff
Almastem Barney Rubble (Sean Deery)
Puppy in Show: Irish Terrier
Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Yvonne Stanton (New Zealand)
Valvista Time To Dream (Imp AUST) (A McDonald & D Boyd)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch El-Toro Rey Spencer at Kitaco (Ms C E Walters)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Franzell Step'N'Out With Style (Rose Paget)
Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Valvista Time To Dream (Imp AUST) (A McDonald & D Boyd)
Pug
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Asay Ace's High (Sian Vermeer)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)
NZ Gr Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Irish Terrier
Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
Baby in Group: Norwich Terrier
Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tasdale More than a Mannequin (Diane Riley)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lobelia Gangstas Paradise at Bramble (P Graham & L Prendergast)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Montana Dark Geisha Atraiden (K Joyce)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tillycoultry Nesa Gartferry (Patricia Brooker)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Norwester Eclipse (Jill Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Betty Hanson (New Zealand)
Clumber Spaniel
BOB & Baby of Breed: Erinveine Our Joyous Rose(Imp AUST) (Helen Dupe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Erinveine Jacinth Rose (Imp AUST) (Helen Dupe)
English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ballymore Class Act (K Parnell/ J James & D Gibson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ballymore Touch Of Class (K Parnell/ J James & D Gibson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ponsonby SGT pepper (Pete Gillott)
Baby of Breed: Ponsonby Sparkling Crystal (Pete Gillott)
Golden Retriever
Puppy of Breed: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)
NZ Ch Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)
Beagle
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Wheatlands Imo George (Emma Riley & Gwen Hindmarsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Wheatlands Imo Coco (Gwen Hindmarsh)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)
Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kana-Ka He's My Hummer (Jackie Newton-Williams)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Benbridge Amazing Grace (AI) (Fiona Morrow)
Intermediate (Dog) of Breed: NZ Sup Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Heather Tee (New Zealand)
NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Border Collie
NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
Baby in Group: Australian Shepherd
Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)
Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Basara Shelby Baby Don’t Go (Mrs Tracey McIntosh)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Basara secret masterpiece (Mrs Tracey Mcintosh)
German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Schicksal Exquisite Design (Bryan & Rona Todd)
Dog CC & Junior of Breed: Schicksal Greystone (Rona & Bryan Todd)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Heather Tee (New Zealand)
NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
Baby in Group: Bullmastiff
Almastem Barney Rubble (Sean Deery)
Bullmastiff
Baby of Breed: Almastem Barney Rubble (Sean Deery)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keania Time is Right (Tania Chesmar)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Yvonne Stanton (New Zealand)
French Bulldog
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tamataki All Heart 'n' Soul (Claire Brooks)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Gotta Bee Jonboy of Savoir (Betty Roberts)
Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vindora Miss Money Penny (D Boyd)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Keania Show my True Colours (R Chesmar)