Wairoa Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 14-May-22 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Best in Show & Open in Show: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Puppy in Show: Samoyed
Oscarbi Hell Yeh Im Redi Forya (Helen Clark / Rob Barzey)
Intermediate in Show: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
New Zealand Bred in Show: Siberian Husky
NZ Ch Melandar Lacee (Desrae Beckett & Shona Prebble)


Group 1 - Toys

Open in Group: Japanese Chin
NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)

Japanese Chin
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)

Papillon
Best Dog & Junior (Dog) of Breed: Ferntrees Avenging Steel (Angela Dryden)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Princess Zena of Ohawe (Angela Dryden (O’Callaghan))

Pug
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ SPL Gr Ch, NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
Baby in Group: Fox Terrier (Wire)
Evahill Wheres Alice (Jude Campbell)
New Zealand Bred in Group: American Staffordshire Terrier
DryCreek Level Four (Amanda Lucas)

American Staffordshire Terrier
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: DryCreek Level Four (Amanda Lucas)
R/UP BOB & Res Bitch: NZ Ch Nikar Good Deed Done (AI) (Imp AUST) (Amanda Lucas)

Border Terrier
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
R/UP BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Mossrose Heaven Sent of Moonridge (Alli McArthur)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Evahill Wheres Alice (Jude Campbell)


Group 3 - Gundogs

Best in Group & Open in Group: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
New Zealand Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)

Golden Retriever
Junior (Dog) of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
Open (Dog) of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)

Gordon Setter
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Weimaraner
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Greyflyte Pride Makes The Man (Jo Clough)
Reserve Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Good For A Giggle (Jo Clough)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Afghan Hound
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Keep The Faith at Farrah (Jo Clough & Regan Sharp)

Rhodesian Ridgeback
Best Dog & Puppy of Breed: Ujamaa Bucaneer (Imp AUST) (Deanna Pender)


Group 5 - Working Dogs

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Open in Group: Collie (Rough)
NZ Ch Levendale Beau's Belle (M Palmer)

Australian Kelpie
Reserve Dog & New Zealand Bred of Breed: Ashbek King of the mountain (A Jenkins-Hoult)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB & Best Bitch: Edinglen Elegant Landing at Lyntree (AI) (Imp AUST) (Penny & Murray Brooks)

Collie (Rough)
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Levendale Beau's Belle (M Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kelbryn Fizz'n Down The Track with Kawera (AI) (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)



Group 6 - Utility Dogs

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
NZ Ch Melandar Lacee (Desrae Beckett & Shona Prebble)
Runner Up in Group & Junior in Group: Akita
Healthdog Ridin The Wave At Christabell (Imp AUST) (Karen Bell)
Puppy in Group: Samoyed
Oscarbi Hell Yeh Im Redi Forya (Helen Clark / Rob Barzey)
Open in Group: Siberian Husky
Snowolf Flaming Martini (L Simpson)

Akita
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Healthdog Ridin The Wave At Christabell (Imp AUST) (Karen Bell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dogesfordgs Just Spiderman (Emma Hunt)
R/UP BOB & Res Dog: Almastem Just Big Diesel (Emma Hunt)

Samoyed
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Oscarbi Hell Yeh Im Redi Forya (Helen Clark / Rob Barzey)

Siberian Husky
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Lacee (Desrae Beckett & Shona Prebble)
R/UP BOB & Res Bitch: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDCH (Sharmia Theodore)
Best Dog & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Snowolf Obsidian Malt SDX (L Simpson)
Reserve Dog: NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Sharmia Theodore)
Puppy of Breed: Melandar Ginevra Incendio at Subahka (Heather Wald)
Intermediate of Breed: Snowolf Light The Way (R Syverston)
Open of Breed: Snowolf Flaming Martini (L Simpson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Ferntrees Master Jedi (Angela Dryden (O’Callaghan))
Runner Up in Group & Junior in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)
Open in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Dorje Madison at Ferntrees (Angela Dryden (O'Callaghan))

Lhasa Apso
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)

Tibetan Spaniel
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Ferntrees Master Jedi (Angela Dryden (O’Callaghan))
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Dorje Madison at Ferntrees (Angela Dryden (O'Callaghan))
Reserve Dog & Junior of Breed: Tuscamada Drax the Destroyer (Angela Dryden)
Reserve Bitch & Intermediate (Bitch) of Breed: Ferntrees Skywalker (Angela Dryden (O’Callaghan))
New Zealand Bred of Breed: Khyisenge za-cara at Ferntrees (Angela Dryden (O’Callaghan))
Open (Dog) of Breed: NZ Ch Tuscamada Kiwi Crusin (Imp AUST) (Angela Dryden)