Nelson District Kennel Association (AM Show) (South Is, NZ)

Date of Show : 22-Jan-22 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
NZ Ch Patonshill Dream Catcher (Nick Wilson)
Baby in Show: Whippet
Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Caribelle Egos and Empires (Imp AUST) (Kaye Finlayson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Caribelle Egos and Empires (Imp AUST) (Kaye Finlayson)

Chihuahua (Long Coat)
Junior of Breed: NZ Ch Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hashki The Wow Factor (Imp AUST) (Noleen Campbell)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pugwood Pied Piper (Wendy Schwalger/J Fifield)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Deborah Ninness (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Rojeme Scream Out Loud (Teresa Treweek)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Rojeme Scream Out Loud (Teresa Treweek)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sladestaff Bring The Noise (Teresa Treweek)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Gary Withers (New Zealand)

Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust & NZ Sup Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)
Bitch CC & Junior of Breed: Suedanka Received My Halo (Amanda Calman)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Sup Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Falkenhof The Last Temptation (Wendy Schwalger)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Jazzcreek Kruzzing By (Anna Hawthorn)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Longridge Skyes The Limit (Anna Hawthorn)

Italian Spinone
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ushwyn Simply Superior (Raewyn Radich)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ushwyn Sapphire's Choice (Raewyn Radich)
Res Dog CC & Baby of Breed: Ushwyn Signor Smith (Raewyn Radich)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Sup Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
Baby in Group: Whippet
Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)

Borzoi
BOB & Baby of Breed: Strikeness The White Mouse (J & J Vuleta)

Whippet
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
Bitch CC & Baby of Breed: Bonnymead Peaches NCream (Imp AUST) (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Deborah Ninness (New Zealand)

Puppy in Group: Border Collie
Lochmoah Image is the Key (Eileen Garlick)
New Zealand Bred in Group: Border Collie
NZ Ch Lochmoah The Voyager (E M Garlick)

Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lochmoah The Voyager (E M Garlick)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lochmoah Image is the Key (Eileen Garlick)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
NZ Ch Patonshill Dream Catcher (Nick Wilson)
Baby in Group: Rottweiler
Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)
Puppy in Group: St Bernard
Deblyns Kung Fu Panda (Lynn Miller)
Junior in Group: Siberian Husky
Alpine Memories Strike Bak (Melanie Quinn)
Intermediate in Group: St Bernard
NZ Ch Deblyns St Catalina of Tai Yuan (Mrs Lynn Miller)

Bullmastiff
BOB & Baby of Breed: Akylah Say Hello To Heaven (Rachel Collins)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Patonshill Dream Catcher (Nick Wilson)

Rottweiler
Baby of Breed: Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alpine Memories Strike Bak (Melanie Quinn)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound SD (Melanie Quinn)

St Bernard
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Deblyns St Catalina of Tai Yuan (Mrs Lynn Miller)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Deblyns Kung Fu Panda (Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gary Withers (New Zealand)

Runner Up in Group: French Bulldog
NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
Puppy in Group: French Bulldog
Hagen Geisha Girl (G Hagger & S Garrity)
Junior in Group: French Bulldog
NZ Ch Gesundheit Senor Maximus At Hagen (G Hagger / S Garrity / E Tooth)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Gesundheit Senor Maximus At Hagen (G Hagger / S Garrity / E Tooth)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hagen Geisha Girl (G Hagger & S Garrity)
New Zealand Bred of Breed: Hagen Miss Sakura (G Hagger / S Garrity)