Canterbury Kennel Association (SHOW 2) (South Is, NZ)

Date of Show : 13-Nov-20 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Bruce Anderson (New Zealand)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs B E Murdoch (New Zealand)

Puppy in Group: Pug
Asay Ace's High (Sian Vermeer)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Res Bitch CC: Payco’s Lady Florence (Belinda Stone)
Intermediate of Breed: Salinacruz Cheeky Sparrow (Margaret Osborne)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch El-Toro Rey Spencer at Kitaco (Ms C E Walters)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tunamara Sugar Rush (Imp AUST) (C McPhail/ J Howell/ H Straka)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Beesholme On Cloud Nine (C McPhail & A Waghorn)

Pomeranian
BOB & Open of Breed: Quentin Qarantino Of Tribble (Dr Tracey Tonkin)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Asay Ace's High (Sian Vermeer)

Russian Toy
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nightwood Tsarina at Alucard (Imp AUST) (Amba Waghorn & Dr Tracey Tonkin)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sonya Sloan (New Zealand)

Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tasdale More than a Mannequin (Diane Riley)

Bull Terrier
Puppy of Breed: Montana Dark Geisha Atraiden (K Joyce)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Rojeme Scream Out Loud (Teresa Treweek)
Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: Wunderbar Hop on Pop at Renegade (Miss Jorga Dixon & Ms Bridgette Wadsworth)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lucy Murdoch (New Zealand)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Erinveine Jacinth Rose (Imp AUST) (Helen Dupe)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gunpoint Sky Fire (Kim Burford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Starfire Of Gunpoint (Kim Burford)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lavinia MacKenzie-Goodwin (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Irish Wolfhound
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fleetwood Lucca at Culmore (D J Wylie/ C D Wylie & J Benjamin)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Grahden Mont Stargazer (W P van Rooden)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Chaytor (New Zealand)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Airam Bayberry Wild Feather (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Ukulunga Ocean Boulevard (B Falconer)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Lochmoah The Voyager (E M Garlick)

German Shepherd Dog
Puppy of Breed: Schicksal Greystone (Rona & Bryan Todd)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Matheson (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
New Zealand Bred in Group: Dobermann
NZ Ch Debruk At The Leading Edge At Shadday (Helene Street & IT & SR Maguigan)

Dobermann
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Debruk At The Leading Edge At Shadday (Helene Street & IT & SR Maguigan)
Open of Breed: NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan / J Frederickson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Keith Simmons (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
Puppy in Group: French Bulldog
Tamataki All Heart 'n' Soul (Claire Brooks)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Zolandia Zenith (Pam Norman)

French Bulldog
Puppy of Breed: Tamataki All Heart 'n' Soul (Claire Brooks)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Talbothights To Be Or Not Too Be (Lois Butler & Ashleigh Milford)
Baby of Breed: Talbothights Tiz Lady Madona (Lois Butler & Ashleigh Milford)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)