Taupo Kennel Association (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 1-Nov-20 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Puppy in Show: Border Terrier
Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
New Zealand Bred in Show: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jenny Hamilton (New Zealand)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Samantha Diggins (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Mons Meg at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
Puppy in Group: Border Terrier
Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
New Zealand Bred in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nikar Good Deed Done (AI) (Imp AUST) (Amanda Lucas)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: DryCreek Level Four (Amanda Lucas)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drycreek Fire Ball (Amanda Lucas)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Mons Meg at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ashlands Mastercard (Wendy O'More)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vivienne McCambridge (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Gr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Bracco Italiano
R/UP BOB & Res Bitch CC: Tesoro Summer Rose (J Barraclough & M Williamson)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sailema Paparazzi Princess at Hazelmoor (J Barraclough / H Cross / B Nolan)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Martin Hewitt (New Zealand)

Runner Up in Group: Australian Shepherd
Am Ch Airam Bayberry Wild Feather (Imp USA) (B Falconer)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kelbryn Focus On The Light (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Airam Bayberry Wild Feather (Imp USA) (B Falconer)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kerrybrent Keepn' Law 'N Order at Arkadia (Mrs Julie Goodwin)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Collievale Regal Lorde (Kathryn Debenham)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Here Be Dragons (Wendy O'Callaghan)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kawera Hunt The Dream With Rodwell (W O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kelbryn Focus On The Light (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)
Baby of Breed: Anwyl Tell Me Im Dreaming (imp AUST) (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)
Junior of Breed: Kawera Genie In A Bottle (W O'Callaghan / A Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Allan Stretton (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Puppy in Group: Italian Corso Dog
Numoda Concrete Slippers (Sharron Mischefski)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Numoda Concrete Slippers (Sharron Mischefski)

Samoyed
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
Puppy (Bitch) of Breed: Kalisa Christmas Miracle (E Clausen & J Kernohan)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Natleez Rusian Voilets N Rain (L Collier & N Fitzsimmons)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Cailean's Black Pearl (Carol Pasquale)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Erik De Boer (New Zealand)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kamsin Dare To Dream (Kathy Grinter)