East Coast Ladies Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 6-Dec-20 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr J Clark (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
NZ Ch Tai Fanza National Pride (Imp) (Sean Walton)
Junior in Show: Gordon Setter
Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Cathy Garvey-Webb (New Zealand)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jean McErlane (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Ch Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
R/UP BOB and Dog CC: Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)

Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Limelight Mr Edwards (Stacey Foskett)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zoendy Harliquinn (Wendy O'More)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ashlands Mastercard (Wendy O'More)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ & POL Ch Chianti Darlingwest (Imp POL) (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs D Clark (New Zealand)

Junior in Group: Gordon Setter
Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lavinia MacKenzie-Goodwin (New Zealand)

Baby in Group: Beagle
Sungam Ready Set Go (Karla Magnus)
Minor in Group: Whippet
Kana-Ka Kick Up Ya Heels at Arjuna (Libby Clarke)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Whippet
NZ Ch Beesholme Platinum Reign At Roxhunters (L Horrocks & J Howell)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Sungam Ready Set Go (Karla Magnus)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Arjuna Get Jiggi Withit (Libby Clarke)
Dog CC & Minor of Breed: Kana-Ka Kick Up Ya Heels at Arjuna (Libby Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: NZ Ch Beesholme Platinum Reign At Roxhunters (L Horrocks & J Howell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lavinia MacKenzie-Goodwin (New Zealand)

Runner Up Neuter in Group: Bearded Collie
Aust & NZ Ch Stylyn Weaver of Dreams at Lyntree (Imp AUST) RN (Murray & Penny Brooks)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ukulunga So What (B Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Stylyn Weaver of Dreams at Lyntree (Imp AUST) RN (Murray & Penny Brooks)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Kawera Danced Til Dawn (Wendy O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kelbryn Highball Artist (AI) (Anne Lacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kawera Genie In A Bottle (W O'Callaghan / A Lacey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kelbryn Focus On The Light (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)
Minor of Breed: Anwyl Tell Me Im Dreaming (imp AUST) (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: Kelbryn Nine Pipers Piping (Anne Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jean McErlane (New Zealand)

Best Neuter in Group & Neuter in Group: Siberian Husky
Kiwidinok Courage Under Fire SDX (Sharmia Theodore & Nardine Theodore)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets and Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Doguewood Fatboy (Dallas Wood & Heather Wood)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Natleez Rusian Voilets N Rain (L Collier & N Fitzsimmons)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: Kiwidinok Courage Under Fire SDX (Sharmia Theodore & Nardine Theodore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Tai Fanza National Pride (Imp) (Sean Walton)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Monteral Music Man at Lapsewood (Gary Withers)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Fanza National Pride (Imp) (Sean Walton)

Poodle (Standard)
Intermediate of Breed: Rebox Spring Ounce Obounce (Mrs Heather Morrison)