Kumeu Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 10-Oct-20 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

New Zealand Bred in Show: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

Chihuahua (Long Coat)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)

Russian Toy
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nightwood Tsarina at Alucard (Imp AUST) (Amba Waghorn & Dr Tracey Tonkin)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kirsten Price (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Legeartis Katyusha (Anastasia Shadrina)
Junior in Group: Border Terrier
Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)
New Zealand Bred in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: TopShelf Crescent Moon (C Turbitt & T Turbitt)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Thereisnotri Biggie (K Smith)
Res Bitch CC: Heavyfuel Wahine Toa (Aurelie Rivalant)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Legeartis Katyusha (Anastasia Shadrina)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michele Reichmuth (New Zealand)

Junior in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)
Bitch CC: NZ Ch Janan Watermark (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: Janan Endless Summer (Ruby Hogg)
Intermediate of Breed: Janan Bodhi Bear (Brittany Gibbons & Carolyn Hogg)

Welsh Springer Spaniel
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kirsten Price (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Whippet
Baby of Breed: Kana-Ka Kick Up Ya Heels at Arjuna (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Desne Harris (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Koolrunnings Blazin Trails (AI) (Imp AUST) (A Hutchby/ L Johnson/ D Fraser & C Loft)
Intermediate in Group: Shiba Inu
NZ Ch Kortmar Kubo Sakura Blossom (Imp AUST) (Chris Pike)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Koolrunnings Supernatural (L Johnson / D Fraser & C Loft)
R/UP BOB & Baby of Breed: Koolrunnings Blazin Trails (AI) (Imp AUST) (A Hutchby/ L Johnson/ D Fraser & C Loft)

Bernese Mountain Dog
Bitch CC & Junior of Breed: Schallenberg Taylor Made (Linda Jury)

Italian Corso Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Numoda Body In The Boot (Sharron Mischefski)

Leonberger
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aroar Thunderstruck (Jeffery & Judith McRae)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bentara Silver Lining (Karen Bell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
Puppy of Breed: Kalisa Christmas Miracle (E Clausen & J Kernohan)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kortmar Kubo Sakura Blossom (Imp AUST) (Chris Pike)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Runner Up in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Bitch CC: Bryhur Firenze (Sandra Hutton)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kamsin Dare To Dream (Kathy Grinter)