Napier Kennel Centre (North Is, NZ)

Date of Show : 15-May-22 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Best in Show & Intermediate in Show: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Runner Up in Show & Junior in Show: Lhasa Apso
NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)
Open in Show: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)


Group 1 - Toys

Open in Group: Japanese Chin
NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)

Japanese Chin
R/UP BOB, Res Dog & Open of Breed: NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)

Pug
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Cosmique Dark Rumours at Asay (Ann van Gijs & Judith Henderson)


Group 2 - Terriers

Baby in Group: Fox Terrier (Wire)
Evahill Wheres Alice (Jude Campbell)

American Staffordshire Terrier
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: DryCreek Level Four (Amanda Lucas)
R/UP BOB, Res Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Nikar Good Deed Done (AI) (Imp AUST) (Amanda Lucas)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Evahill Wheres Alice (Jude Campbell)


Group 3 - Gundogs

Best in Group & Open in Group: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Golden Retriever
Open of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)

Gordon Setter
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Weimaraner
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Drama Queen (Jo Clough)
Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Greyflyte Pride Makes The Man (Jo Clough)



Group 4 - Hounds

Afghan Hound
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Keep The Faith at Farrah (Jo Clough & Regan Sharp)


Group 5 - Working Dogs

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Australian Kelpie
Ashbek King of the mountain (A Jenkins-Hoult)

Australian Kelpie
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: Ashbek King of the mountain (A Jenkins-Hoult)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Edinglen Elegant Landing at Lyntree (AI) (Imp AUST) (Penny & Murray Brooks)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kelbryn Fizz'n Down The Track with Kawera (AI) (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)



Group 6 - Utility Dogs

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Sharmia Theodore)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Snowolf Light The Way (R Syverston)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Lemark Zest In Life at Upyrkilt (Imp Rus) (Aust) (Natalie Fitzsimmons)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Natleez Rusian Voilets N Rain (L Collier & N Fitzsimmons)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Sharmia Theodore)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Snowolf Light The Way (R Syverston)
Reserve Dog: NZ Ch Snowolf Obsidian Malt SDX (L Simpson)
Reserve Bitch & Open of Breed: Snowolf Flaming Martini (L Simpson)
Puppy of Breed: Melandar Ginevra Incendio at Subahka (Heather Wald)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Best in Group & Junior in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Am Ch Hightide MacGillivray Magnifico (Imp USA) (Janet Squire)

Lhasa Apso
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)

Poodle (Standard)
BOB, Best Dog & Open of Breed: Am Ch Hightide MacGillivray Magnifico (Imp USA) (Janet Squire)