Canterbury Ladies Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 6-Jun-21 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lenore McVicker (New Zealand)

Best in Show & Intermediate in Show: Lowchen
NZ Ch Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)
Runner Up in Show & Open in Show: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Baby in Show: Afghan Hound
Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)
Puppy in Show: Australian Terrier
Montana Make up Ya Mind (Diane Riley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Sam Chrisstoffels (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Lowchen
NZ Ch Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Rainforest Lover Boy (Charlysa Houtos)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavtrivar Triple Eko Ex (Helen-Mary Sorensen)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB & Open of Breed: Cavtrivar Triple Eko Ex (Helen-Mary Sorensen)
Best Bitch & Puppy (Bitch) of Breed: Rainforest Athena (Charlysa Houtos)
Puppy of Breed: Rainforest Lover Boy (Charlysa Houtos)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: Kitaco Jappy JalapeŮo (Dr Tracey Tonkin)
Reserve Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Bramver's Twilight (Imp Japan) (Dr Tracey Tonkin)
Reserve Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Baby of Breed: Arizonas Cruzi Kid of Meekarl (Margaret Osborne)

Chinese Crested Dog
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)

Lowchen
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)

Pug
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Pugwood Pied Piper (Wendy Schwalger/J Fifield)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lenore McVicker (New Zealand)

Puppy in Group: Australian Terrier
Montana Make up Ya Mind (Diane Riley)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)

Australian Terrier
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Montana Make up Ya Mind (Diane Riley)

Irish Terrier
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Sam Chrisstoffels (New Zealand)

Puppy in Group: Clumber Spaniel
Erinveine Our Joyous Rose(Imp AUST) (Helen Dupe)

Clumber Spaniel
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Erinveine Our Joyous Rose(Imp AUST) (Helen Dupe)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Best Dog & Junior of Breed: Sailema Prince Nivana (Amelia Fridd)

German Shorthaired Pointer
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Falkenhof The Last Temptation (Wendy Schwalger)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Desiree Hanson (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Baby in Group: Afghan Hound
Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
NZ Ch Stevie Wunda of Pentaki (Martin Hewitt)

Afghan Hound
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)

Basset Hound
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Stevie Wunda of Pentaki (Martin Hewitt)
Baby of Breed: Penelope Of Pentaki (Martin Hewitt)

Irish Wolfhound
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Creena Frankie At Fleetwood (Imp AUST) (J Benjamin)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Adams (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Australian Shepherd
Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)
Junior in Group: Border Collie
Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)

Australian Shepherd
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)

Border Collie
Reserve Bitch & Junior of Breed: Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Adams (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Dobermann
NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan / J Frederickson)
Baby in Group: Dobermann
Shadday Who'd A Thought It By Debruk (Helene Street / I T & S R Maguigan)

Dobermann
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan / J Frederickson)
Reserve Dog & Baby of Breed: Shadday Who'd A Thought It By Debruk (Helene Street / I T & S R Maguigan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lenore McVicker (New Zealand)

Baby in Group: Dalmatian
Zolandia Michaelknine (Pam Norman)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog & Baby of Breed: Zolandia Michaelknine (Pam Norman)
Best Bitch & Baby (Bitch) of Breed: Zolandia Kauntbbten (Pam Norman)