Purina Pro Plan Auckland Exhibition Centre (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 11-Oct-20 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Puppy in Show: Italian Corso Dog
Numoda Body In The Boot (Sharron Mischefski)
Junior in Show: Newfoundland
Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Pug
Bitch CC: Cosmique Hubba Bubba (Ann Van Gijs / Judith Henderson)

Russian Toy
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nightwood Tsarina at Alucard (Imp AUST) (Amba Waghorn & Dr Tracey Tonkin)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr A Bradshaw (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
Junior in Group: West Highland White Terrier
NZ Ch Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kelmoblues Lock Em Up (Imp AUST) (A Rivalant & J Wedding)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Heavyfuel Wahine Toa (Aurelie Rivalant)
Res Bitch CC: TopShelf Crescent Moon (C Turbitt & T Turbitt)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
Dog CC: Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

Junior in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: Janan Summertime (Carolyn & Ruby Hogg)
Puppy of Breed: Janan Can't Stop The Rhythm (Carolyn Hogg)
Intermediate of Breed: Janan Bodhi Bear (Brittany Gibbons & Carolyn Hogg)

Welsh Springer Spaniel
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Merle Powley (New Zealand)

Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Whippet
Baby of Breed: Kana-Ka Kick Up Ya Heels at Arjuna (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr A Bradshaw (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Ukulunga So What (B Falconer)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Snofyre Serendipity To Templeshinto (Imp AUST) (Angela Dalton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Nicole Harrison (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Newfoundland
Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Koolrunnings Blazin Trails (AI) (Imp AUST) (A Hutchby/ L Johnson/ D Fraser & C Loft)
Puppy in Group: Italian Corso Dog
Numoda Body In The Boot (Sharron Mischefski)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Koolrunnings Supernatural (L Johnson / D Fraser & C Loft)
R/UP BOB & Baby of Breed: Koolrunnings Blazin Trails (AI) (Imp AUST) (A Hutchby/ L Johnson/ D Fraser & C Loft)

Bernese Mountain Dog
Junior of Breed: Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)

Italian Corso Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Numoda Body In The Boot (Sharron Mischefski)

Leonberger
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aroar Thunderstruck (Jeffery & Judith McRae)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kalisa Christmas Miracle (E Clausen & J Kernohan)
Dog CC: Bentara Silver Lining (Karen Bell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kortmar Kubo Sakura Blossom (Imp AUST) (Chris Pike)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Great Dane
NZ Ch Monteral Music Man at Lapsewood (Gary Withers)
New Zealand Bred in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Monteral Music Man at Lapsewood (Gary Withers)

Poodle (Miniature)
Bitch CC: Bryhur Firenze (Sandra Hutton)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kamsin Dare To Dream (Kathy Grinter)