Upper Hutt Kennel Association (PM Show) (North Is, NZ)

Date of Show : 2-Aug-20 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Dale Wilkinson (New Zealand)

Runner Up in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Chaytor (New Zealand)

Chihuahua (Long Coat)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Warlaven Spiritus Hobo with El-toro (Fleur Collings)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch El-toro Snowy Riva (Bev Ward)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Wendy Hicks (New Zealand)

Runner Up in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Southstaff my wild Irish Rose (R & K Veale)
New Zealand Bred in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Mons Meg at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

American Staffordshire Terrier
Res Dog CC & Open of Breed: Kelmoblues Lock Em Up (Imp AUST) (A Rivalant & J Wedding)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Heavyfuel Wahine Toa (Aurelie Rivalant)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mossrose Mons Meg at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Southstaff my wild Irish Rose (R & K Veale)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Staffire The Sundance Kid (R & K Veale)
Junior of Breed: NZ Ch KaylaJaz Yippee Ki-Yay MF (Natalie Valentic)
Junior (Bitch) of Breed: Kaylajaz Return O' Th Princess (R & K Veale)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Dale Wilkinson (New Zealand)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Janan Bodhi Bear (Brittany Gibbons & Carolyn Hogg)

English Springer Spaniel
Puppy (Bitch) of Breed: Sailema Paparazzi Princess at Hazelmoor (J Barraclough / H Cross / B Nolan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bryndoain Uptown Girl (Sue Lawless)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jennifer Atkinson (New Zealand)

Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Maxred Ginger Kisses (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maxred Ginger Kisses (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maxred Nina Precious Star (Elaine J Ingram)

Whippet
Baby of Breed: Roxhunters Tyger Celestial (Louise Horrocks)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lyall Payne (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Junior in Group: Bearded Collie
Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Stylyn Weaver of Dreams at Lyntree (Imp AUST) RN (Murray & Penny Brooks)

Border Collie
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kerrybrent Keepn' Law 'N Order at Arkadia (Mrs Julie Goodwin)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: der Ingolsta Kiwi Kraka (G & D Ingham)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Matheson (New Zealand)

Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
NZ Ch Kugel Etched in Black (S Mischefski)

Boxer
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)
Puppy of Breed: Gremlix Angel's Gift for Adhara (Carolyn Bassett)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Numoda Midnight Mayhem (Sharron Mischefski)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bodacious Bringing Sexy Back (Tracey & Quentin Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Kugel Etched in Black (S Mischefski)

Leonberger
R/UP BOB and Dog CC: Aroar Thunderstruck (Jeffery & Judith McRae)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Anna Ancell (New Zealand)