Wellington Kennel Centre (Neil Byers Memorial) (North Is, NZ)

Date of Show : 5-Jun-21 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Karen Leslie (New Zealand)

Runner Up in Show & Puppy in Show: Shih Tzu
Shilan Styles Too Good (Melanie Burgess)
Intermediate in Show: Whippet
Bindura Overlander (Tui Cherry)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Karen Leslie (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Pekingese
Barramba Dark Invador (Melanie & Jessica Burgess)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Japanese Chin
NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)
Baby in Group: Japanese Chin
Kino Everyday is a Hollyday (Cathy Garvey-Webb)

Japanese Chin
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)
R/UP BOB, Res Dog & Baby of Breed: Kino Everyday is a Hollyday (Cathy Garvey-Webb)

Papillon
BOB & Baby of Breed: Ferntrees Fabulous Sapphire (Angela Dryden)
R/UP BOB & Baby (Dog) of Breed: Ferntrees Avenging Steel (Angela Dryden)

Pekingese
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Barramba Dark Invador (Melanie & Jessica Burgess)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Karen Leslie (New Zealand)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Karen Leslie (New Zealand)

Puppy in Group: Italian Spinone
Ushwyn Sapphire's Choice (Raewyn Radich)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Esspree Sky Diamond (Imp AUST) (B Nolan)

English Springer Spaniel
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Esspree Sky Diamond (Imp AUST) (B Nolan)
R/UP BOB, Best Dog & Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Wybourne Choc Ginger Royal (K Clement)
Reserve Bitch: NZ Ch Wybourne Ginger Kisses Tiara (K Clement)

Italian Spinone
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Ushwyn Sapphire's Choice (Raewyn Radich)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Karen Leslie (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Bindura Overlander (Tui Cherry)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Maxred Ginger Kisses (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)

Whippet
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Bindura Overlander (Tui Cherry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Karen Leslie (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Baby in Group: Border Collie
Moncrieff Red Viking (Jo Goddard)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)

Border Collie
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Kerrybrent Keepn' Law 'N Order at Arkadia (Mrs Julie Goodwin)
Baby of Breed: Moncrieff Red Viking (Jo Goddard)

Collie (Rough)
R/UP BOB & Res Dog: Collievale Stirling Moss (Kathryn Debenham)
Best Bitch & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Collievale Tiana's Gold (Kathryn Debenham)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Karen Leslie (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
Baby in Group: Shiba Inu
Temzin Benoa Go Momo (Imp AUST) (Ash Syme)
New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Nardine Theodore & Sharmia Theodore)

Bernese Mountain Dog
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
R/UP BOB, Res Dog & Baby of Breed: Schallenberg U Got The Look (Linda & Chris Jury)

Shiba Inu
Baby of Breed: Temzin Benoa Go Momo (Imp AUST) (Ash Syme)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Nardine Theodore & Sharmia Theodore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Karen Leslie (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Shih Tzu
Shilan Styles Too Good (Melanie Burgess)
Open in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)

German Spitz (Mittel)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: LLancarfan S Dynasty (Imp AUST) (Jo Goddard)
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Leveisha All Around The World (Jo Goddard)

Shih Tzu
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Shilan Styles Too Good (Melanie Burgess)

Tibetan Spaniel
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
R/UP BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Khyisenge Throwing Copper (Jane Burke)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Khyisenge I'm A Firestarter (Jane Burke)