Canterbury Kennel Association (Benefit Show) (South Is, NZ)

Date of Show : 14-Nov-20 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr A Bradshaw (New Zealand)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Caroline Matheson (New Zealand)

Puppy in Group: Pug
Asay Ace's High (Sian Vermeer)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: El-Toro Ruby the Tiny Danzer (Margaret Osborne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Payco’s Lady Florence (Belinda Stone)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch El-Toro Rey Spencer at Kitaco (Ms C E Walters)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tunamara Sugar Rush (Imp AUST) (C McPhail/ J Howell/ H Straka)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Beesholme On Cloud Nine (C McPhail & A Waghorn)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Asay Ace's High (Sian Vermeer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Keith Simmons (New Zealand)

Puppy in Group: Irish Terrier
Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tasdale Male Order (Diane Riley)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tasdale More than a Mannequin (Diane Riley)
Puppy of Breed: Shandrys Let's Rock N Roll (Andy S Johnstone)

Bull Terrier
Puppy of Breed: Montana Dark Geisha Atraiden (K Joyce)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lavinia MacKenzie-Goodwin (New Zealand)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Starfire Of Gunpoint (Kim Burford)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Gunpoint Sky Fire (Kim Burford)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms S Gilbert (New Zealand)

Irish Wolfhound
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fleetwood Lucca at Culmore (D J Wylie/ C D Wylie & J Benjamin)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sonya Sloan (New Zealand)

Intermediate in Group: Australian Shepherd
Am Ch Airam Bayberry Wild Feather (Imp USA) (B Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Airam Bayberry Wild Feather (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Ukulunga Ocean Boulevard (B Falconer)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
Junior of Breed: Lochmoah The Voyager (E M Garlick)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Helene Owen (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan / J Frederickson)
Dog CC: NZ Ch Debruk A Star Is Born At Shadday (Helene Street / I T & S R Maguigan)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Debruk At The Leading Edge At Shadday (Helene Street & IT & SR Maguigan)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Bruce Anderson (New Zealand)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tamataki All Heart 'n' Soul (Claire Brooks)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Talbothights To Be Or Not Too Be (Lois Butler & Ashleigh Milford)
Baby of Breed: Talbothights Tiz Lady Madona (Lois Butler & Ashleigh Milford)