Franklin Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 21-Nov-20 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Kelly Martin (New Zealand)

Best in Show & Junior in Show: Newfoundland
Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Vicktor Aleksovski (Macedonia)

Junior in Group: Pekingese
NZ Ch Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Magic N Wild Fire (Gloria Shepherd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Claire Trevelyan (New Zealand)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs L Carleton (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)
Bitch CC & Puppy of Breed: Janan Can't Stop The Rhythm (Carolyn Hogg)

Welsh Springer Spaniel
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Kelly Martin (New Zealand)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr S Peel (New Zealand)

Intermediate in Group: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Snofyre Serendipity To Templeshinto (Imp AUST) (Angela Dalton)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr S Peel (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Newfoundland
Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bentara Silver Lining (Karen Bell)
Puppy of Breed: Kalisa Christmas Miracle (E Clausen & J Kernohan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gary Withers (New Zealand)