Cambridge Kennel Association (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 2-Jan-22 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Debbie Hull (New Zealand)

Baby in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Dachsford Abbots Gold (K Hardwick & S Van der Pol)
Puppy in Show: Chow Chow
Tsarjolan Bright Star Gazer (Janet Jenkins-Piggott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Debbie Hull (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Pug
NZ SPL Gr Ch, NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Runner Up in Group: Bichon Frise
J CH Serb/Mont Bul & Rom Ch Yanviol Eiko ( Imp BELARUS) (Anne Batiste)
Baby in Group: Pug
Cosmique Dark Rumours at Asay (Ann van Gijs & Judith Henderson)
Puppy in Group: Pug
Gangsters Marfioso (Craig & Tanya Dowd)
New Zealand Bred in Group: Pug
Asay Agatha Raisin (Ann van Gijs)

Bichon Frise
BOB, Best Dog & Open of Breed: J CH Serb/Mont Bul & Rom Ch Yanviol Eiko ( Imp BELARUS) (Anne Batiste)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Joyau Red Carpet Romance (Anne Batiste)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill & Shelley Walker)
Baby of Breed: Serendipity Kameo Appearnce (Lynn Fothergill)

Chinese Crested Dog
Reserve Dog: Tribble The Verdicts In At Khyisenge (Tanya Dowd)

Pug
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ SPL Gr Ch, NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Gangsters Marfioso (Craig & Tanya Dowd)
Reserve Bitch & New Zealand Bred of Breed: Asay Agatha Raisin (Ann van Gijs)
Baby of Breed: Cosmique Dark Rumours at Asay (Ann van Gijs & Judith Henderson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Chaytor (New Zealand)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Chaytor (New Zealand)

Best in Group & Baby in Group: Labrador Retriever
Eventide Chilli Vanilli (Angela Murray)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Afonderi Aurora Australis (N McBurney & J McBurney)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Afonderi Red Hot Romeo (N McBurney & J McBurney)

Labrador Retriever
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Eventide Chilli Vanilli (Angela Murray)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Afonderi Red Hot Romeo (N McBurney & J McBurney)
R/UP BOB, Res Dog & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Afonderi Aurora Australis (N McBurney & J McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sue Chaytor (New Zealand)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Dachsford Abbots Gold (K Hardwick & S Van der Pol)
New Zealand Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Jahari She’s Da Bomb (Yvette Burroughs)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Dachsford Abbots Gold (K Hardwick & S Van der Pol)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Usakose Devils Gatekeeper (Imp AUST) (Y Burroughs)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Koruridge Velvet Chocolate (Elizabeth Rowley)
Reserve Bitch & New Zealand Bred of Breed: Jahari She’s Da Bomb (Yvette Burroughs)

Whippet
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Arjuna Nelli Ph'ant (Libby Clarke)
Baby of Breed: Shenkhan Seas The Day (K & A Jackson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Jane Burke (New Zealand)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Debbie Hull (New Zealand)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Samoyed
Kalisa Right From The Start (Judith Swetman)

Italian Corso Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Lawdabel Devils Scream Echos (D Dent)

Samoyed
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Kalisa Right From The Start (Judith Swetman)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Jane Burke (New Zealand)

Puppy in Group: Chow Chow
Tsarjolan Bright Star Gazer (Janet Jenkins-Piggott)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Dorje Ba-Sha girl at Westwood (Jo Croft)

Chow Chow
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Tsarjolan Bright Star Gazer (Janet Jenkins-Piggott)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Best Dog & Intermediate (Dog) of Breed: Jenang Oh So Dashing (Janet & Hayley McAleer)
Puppy of Breed: Ktrio Makers Mark (Jo Croft & K Crawford)
Junior of Breed: Dorje Ba-Sha girl at Westwood (Jo Croft)