Cambridge Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 2-Jan-22 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Chaytor (New Zealand)

Runner Up in Show & Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
Junior in Show: Great Dane
Lapsewood Jack Sparrow (Gary Withers)
Intermediate in Show: Tibetan Spaniel
Jenang Oh So Dashing (Janet & Hayley McAleer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Jane Burke (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Bichon Frise
J CH Serb/Mont Bul & Rom Ch Yanviol Eiko ( Imp BELARUS) (Anne Batiste)
New Zealand Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill & Shelley Walker)

Bichon Frise
BOB, Best Dog & Open of Breed: J CH Serb/Mont Bul & Rom Ch Yanviol Eiko ( Imp BELARUS) (Anne Batiste)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Joyau Red Carpet Romance (Anne Batiste)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill & Shelley Walker)
Baby of Breed: Serendipity Kameo Appearnce (Lynn Fothergill)

Pug
Best Dog & Open of Breed: NZ SPL Gr Ch, NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Reserve Dog & Baby of Breed: Cosmique Dark Rumours at Asay (Ann van Gijs & Judith Henderson)
Reserve Bitch & New Zealand Bred of Breed: Asay Agatha Raisin (Ann van Gijs)
Puppy of Breed: Gangsters Marfioso (Craig & Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Debbie Hull (New Zealand)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Jane Burke (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Afonderi Waltz On In (N McBurney & J McBurney)
Baby in Group: Labrador Retriever
Eventide Chilli Vanilli (Angela Murray)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Afonderi Red Hot Romeo (N McBurney & J McBurney)

Labrador Retriever
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Eventide Chilli Vanilli (Angela Murray)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: Afonderi Waltz On In (N McBurney & J McBurney)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)
Reserve Dog & Intermediate of Breed: Afonderi Red Hot Romeo (N McBurney & J McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Sandie Meads (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
Runner Up in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Usakose Devils Gatekeeper (Imp AUST) (Y Burroughs)
Baby in Group: Whippet
Shenkhan Seas The Day (K & A Jackson)
New Zealand Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Koruridge Puttin on the Ritz from Amuri (Elizabeth Cubley)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Dachsford Abbots Gold (K Hardwick & S Van der Pol)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Usakose Devils Gatekeeper (Imp AUST) (Y Burroughs)
Reserve Dog & Junior (Dog) of Breed: Jahari Armed And Dangerous (Yvette Burroughs)
Puppy of Breed: Koruridge Velvet Chocolate (Elizabeth Rowley)
New Zealand Bred of Breed: Koruridge Puttin on the Ritz from Amuri (Elizabeth Cubley)

Whippet
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Arjuna Freddi Lishus (Libby Clarke)
Reserve Bitch & Puppy (Bitch) of Breed: Arjuna Nelli Ph'ant (Libby Clarke)
Baby of Breed: Shenkhan Seas The Day (K & A Jackson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Debbie Hull (New Zealand)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Sandie Meads (New Zealand)

Italian Corso Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Lawdabel Devils Scream Echos (D Dent)

Samoyed
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Kalisa Right From The Start (Judith Swetman)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Chaytor (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Lapsewood Jack Sparrow (Gary Withers)
Puppy in Group: Chow Chow
Tsarjolan Bright Star Gazer (Janet Jenkins-Piggott)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Jenang Oh So Dashing (Janet & Hayley McAleer)

Chow Chow
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Tsarjolan Bright Star Gazer (Janet Jenkins-Piggott)

Great Dane
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Lapsewood Jack Sparrow (Gary Withers)

Tibetan Spaniel
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Jenang Oh So Dashing (Janet & Hayley McAleer)
Junior of Breed: Ktrio Pablo let's go parti (Fiona Montgomerie)