Waimakariri Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 9-Jan-22 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs E (Betty) Parker (New Zealand)

Baby in Show: Collie (Rough)
Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)
Junior in Show: Afghan Hound
Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs E (Betty) Parker (New Zealand)

Open in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Arizonas Cruzi Kid of Meekarl (Margaret Osborne)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: Kitaco Mastermind (Debra Barltrop)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs A Dobie (New Zealand)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs L Greer (New Zealand)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs G R Shields (New Zealand)

Junior in Group: Afghan Hound
Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)

Afghan Hound
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Bayan Norse Fire (Imp AUST) (Janet & John Vuleta)

Borzoi
Best Bitch & Baby of Breed: Strikeness The White Mouse (J & J Vuleta)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Runner Up in Group: Border Collie
NZ Ch Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)
Baby in Group: Collie (Rough)
Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Stormwey Simply Bettor (Sarah Abelson)
New Zealand Bred in Group: Border Collie
NZ Ch Lochmoah The Voyager (E M Garlick)

Australian Shepherd
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Mainstreet Dancing In The Dark (Imp AUST) (Trudy Gallavin)

Border Collie
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Basara Shelby Baby Donít Go (Mrs Tracey McIntosh)
Puppy of Breed: Lochmoah Image is the Key (Eileen Garlick)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lochmoah The Voyager (E M Garlick)

Collie (Rough)
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Lavenham The Power Of Love (Judith Madeley)
Best Dog: NZ Ch Lavenham Love Is All Around (Judith Madeley)
Baby of Breed: Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Stormwey Simply Bettor (Sarah Abelson)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Garvey-Webb (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Dobermann
NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan)
Baby in Group: Rottweiler
Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)
Puppy in Group: Bullmastiff
Gameguard Heart Of Oak (Imp AUST) (K & G Warren)

Bullmastiff
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Gameguard Heart Of Oak (Imp AUST) (K & G Warren)

Dobermann
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan)
Best Dog & Puppy of Breed: Shadday Who'd A Thought It By Debruk (Helene Street / I T & S R Maguigan)

Rottweiler
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Kauriland Purple Haze at Brookvale (Tony & Judith Marsh / Sam Orlowski)
R/UP BOB, Res Bitch & Baby of Breed: Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kathy Morton (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Shar Pei
Gumby's Starry Starry Night (Imp) (P S Jamieson)
Baby in Group: Shar Pei
Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)
Puppy in Group: Dalmatian
Zolandia Michaelknine (Pam Norman)
Open in Group: Dalmatian
NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)

Dalmatian
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Zolandia Michaelknine (Pam Norman)

Shar Pei
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Gumby's Starry Starry Night (Imp) (P S Jamieson)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Wuyu Crinkled Star (P S Jamieson)