Hutt Valley Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 16-Apr-22 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Best in Show & New Zealand Bred in Show: English Springer Spaniel
NZ Ch Wybourne Choc Ginger Royal (K Clement)
Runner Up in Show & Junior in Show: Lhasa Apso
NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)
Intermediate in Show: Bullmastiff
NZ Ch Numoda Midnight Mayhem (Sharron Mischefski)
Open in Show: Japanese Chin
NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)


Group 1 - Toys

Best in Group & Open in Group: Japanese Chin
NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)

Japanese Chin
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Frostqueen Catchin Stars At Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb)
Reserve Dog & Puppy of Breed: Frostqueen Flying Tiger at Kino (Imp Aust) (Cathy Garvey-Webb)


Group 2 - Terriers

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
Baby in Group: Border Terrier
Mossrose Heaven Sent of Moonridge (Alli McArthur)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)

Border Terrier
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Mossrose Heaven Sent of Moonridge (Alli McArthur)
Reserve Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)

Parson Russell Terrier
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Charizelle Images and Dreams (Giselle Jeannes)


Group 3 - Gundogs

Best in Group & New Zealand Bred in Group: English Springer Spaniel
NZ Ch Wybourne Choc Ginger Royal (K Clement)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
NZ Ch Wybourne Ginger Kisses Tiara (K Clement)

English Springer Spaniel
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wybourne Choc Ginger Royal (K Clement)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Wybourne Ginger Kisses Tiara (K Clement)

German Shorthaired Pointer
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ponsonby SGT pepper (Pete Gillott)
R/UP BOB & Best Bitch: NZ Ch Ponsonby Sparkling Crystal (Pete Gillott)

Pointer
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Sgurr Shards of Hope (Mrs K Andrews & Ms F Scott)
R/UP BOB, Best Dog & Baby of Breed: Sgurr Mischievous Spirit (Mrs K Andrews & Ms F Scott)



Group 4 - Hounds


Group 5 - Working Dogs

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
NZ Ch Kulak Witchy Women (A & L Hastings)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Clearpines Bring It On At Kulak (L Hastings & F Smith)

Collie (Rough)
Reserve Bitch & Open of Breed: NZ & NZ Neut Ch Lochburn Silva Moonlite (M Palmer)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Kulak Witchy Women (A & L Hastings)
R/UP BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: Clearpines Bring It On At Kulak (L Hastings & F Smith)



Group 6 - Utility Dogs

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
NZ Ch Numoda Midnight Mayhem (Sharron Mischefski)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Sharmia Theodore)
Baby in Group: Siberian Husky
Snowolf Dragon's Breath (Giselle Jeannes)
Junior in Group: Bullmastiff
Numoda Line of Temptation (Sharron Mischefski)

Bullmastiff
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Numoda Midnight Mayhem (Sharron Mischefski)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Numoda Line of Temptation (Sharron Mischefski)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Sharmia Theodore)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDCH (Sharmia Theodore)
Reserve Dog & Open of Breed: NZ Ch Kiwidinok Courage Under Fire (SDCH) (Sharmia Theodore & Nardine Theodore)
Reserve Bitch & Baby of Breed: Snowolf Dragon's Breath (Giselle Jeannes)
Baby (Dog) of Breed: Snowolf Black Guardian (R Syverston)
Intermediate of Breed: Snowolf Light The Way (R Syverston)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Best in Group & Junior in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)
Intermediate in Group: Schipperke
Sanlyn Hit Em Hard (Sandra Macklin)

Lhasa Apso
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)

Schipperke
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Sanlyn Hit Em Hard (Sandra Macklin)
Reserve Dog & Puppy of Breed: Sanlyn Only In Dreams (Sandra Macklin)