Huntly & District Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 2-Jan-21 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Joanne Day (New Zealand)

Best in Show & Junior in Show: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Intermediate in Show: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Joanne Day (New Zealand)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Rory Lowe (New Zealand)

Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)

Jack Russell Terrier
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs P Lowe (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Intermediate in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Cocker Spaniel
New Zealand Bred of Breed: Janan Bodhi Bear (Brittany Gibbons & Carolyn Hogg)

Golden Retriever
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
R/UP BOB, Res Bitch & Junior of Breed: Sandlewood All Eyez On Me (Gaye Nelson/Phillida Gordon)

Gordon Setter
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Rory Lowe (New Zealand)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs P Lowe (New Zealand)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Joanne Day (New Zealand)

Dogue de Bordeaux
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Doguewood Fatboy (Dallas Wood & Heather Wood)

Samoyed
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Bentara Silver Lining (Karen Bell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Paul Goodwill (New Zealand)

Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Khyisenge I'm A Firestarter (Jane Burke)

Tibetan Spaniel
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Khyisenge I'm A Firestarter (Jane Burke)
Best Dog & Junior of Breed: Khyisenge Throwing Copper (Jane Burke)