Southland Kennel Association (PM SHOW) (South Is, NZ)

Date of Show : 31-Oct-20 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs P Middleton (New Zealand)

Best in Show & Junior in Show: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
Best Neuter in Show & Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
NZ Ch Arosa Next Best (Michele Reichmuth & Laura Harry)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs P Middleton (New Zealand)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Pug
Asay Ace's High (Sian Vermeer)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Asay Ace's High (Sian Vermeer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kirsten Price (New Zealand)

Baby in Group: Norwich Terrier
Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB & Bitch CC: Tillycoultry Nesa Gartferry (Patricia Brooker)

Norwich Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Takoda Wild at Heart (J Dixon & B Wadsworth)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs M E Blake-Watts (New Zealand)

Best Neuter in Group & Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
NZ Ch Arosa Next Best (Michele Reichmuth & Laura Harry)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gunpoint Sky Fire (Kim Burford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Starfire Of Gunpoint (Kim Burford)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Arosa Celtic Storm (AI) (L Harry & M Reichmuth)
Open of Breed: Arosa U Wicked Deeva (AI) (L Harry & M Reichmuth)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: NZ Ch Arosa Next Best (Michele Reichmuth & Laura Harry)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs P Middleton (New Zealand)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kaye Finlayson (New Zealand)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Corindale Rising Of Feenix (Susan Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Corindale Jettset'n'allblack (Susan Hughes)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Trogun Bridgestone Baby (Trudy Gallavin)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs M E Blake-Watts (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
NZ Ch Trustin Full Speed Ahead (Rowena Stanton)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trustin Full Speed Ahead (Rowena Stanton)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kaye Finlayson (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Dalmatian
Zolandia Zenith (Pam Norman)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
Intermediate in Group: Shar Pei
NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zolandia Zenith (Pam Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Talbothights To Be Or Not Too Be (Lois Butler & Ashleigh Milford)
Bitch CC & Puppy of Breed: Talbothights Iíll Rememba U (Lois Butler & Ashleigh Milford)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)