Canterbury Kennel Association (Show 2) (South Is, NZ)

Date of Show : 4-Jun-22 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials


Group 1 - Toys

Open in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Arizonas Cruzi Kid of Meekarl (Margaret Osborne)
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Kitaco Ben de la Creme (Dr Tracey Tonkin)
Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Reserve Bitch & Junior (Bitch) of Breed: Kitaco Mastermind (Debra Barltrop)
Baby of Breed: Kitaco Premium Blend (Dr Tracey Tonkin)

Chinese Crested Dog
BOB & Open of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)


Group 2 - Terriers

Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Takoda Game On At Chasewood (Sian Vermeer)

Bull Terrier
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: Raiden Evenstar (K Joyce)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog & Baby of Breed: Takoda Game On At Chasewood (Sian Vermeer)
Best Bitch & Junior of Breed: Myrah Deeva by Blood at Fireleigh (Melissa fawcett/ Jorga Dixon/ Bridget Wadsworth)


Group 3 - Gundogs

Intermediate in Group: Golden Retriever
Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)

German Shorthaired Pointer
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Starfire Of Gunpoint (Kim Burford)

Golden Retriever
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)



Group 4 - Hounds

Puppy in Group: Basset Hound
Hunterspark Miss Millie (Martin & Wendy Hewitt)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Alicenwundarland Of Pentaki (Martin Hewitt & Margaret Osborne)

Basset Hound
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Hunterspark Miss Millie (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB, Res Bitch & Junior of Breed: Hunterspark Our Miss Nellie (Wendy & Martin Hewitt)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Alicenwundarland Of Pentaki (Martin Hewitt & Margaret Osborne)


Group 5 - Working Dogs



Group 6 - Utility Dogs

Rottweiler
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Kauriland Purple Haze at Brookvale (Tony & Judith Marsh / Sam Orlowski)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Kauriland Vanilla Sky at Brookvale (T & J Marsh / S Orlowski)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Schnauzinn Charms The Hearts (Jane Bailey & Dayle Olding)
Puppy of Breed: Sweet Dreams at Schnauzinn (Jane Bailey & Dayle Olding)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Runner Up in Group: Tibetan Terrier
NZ Ch Caerlaverock Mampa-Bumo (Brian & Louise Harris)

Tibetan Terrier
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Caerlaverock Mampa-Bumo (Brian & Louise Harris)