Southland Kennel Association (BENEFIT SHOW) (South Is, NZ)

Date of Show : 1-Nov-20 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kaye Finlayson (New Zealand)

New Zealand Bred in Show: Japanese Spitz
NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kaye Finlayson (New Zealand)

Puppy in Group: Pug
Asay Ace's High (Sian Vermeer)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Asay Ace's High (Sian Vermeer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kaye Finlayson (New Zealand)

New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tillycoultry Nesa Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)

Norwich Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Takoda Class Act (Sian Vermeer)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Takoda Wild at Heart (J Dixon & B Wadsworth)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs P Middleton (New Zealand)

Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
NZ Ch Arosa Next Best (Michele Reichmuth & Laura Harry)

German Shorthaired Pointer
Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Arosa Celtic Storm (AI) (L Harry & M Reichmuth)
Res Dog CC & Junior of Breed: Gunpoint Sky Fire (Kim Burford)
Open of Breed: Arosa U Wicked Deeva (AI) (L Harry & M Reichmuth)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter (Dog) of Breed: NZ Ch Arosa Next Best (Michele Reichmuth & Laura Harry)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs M E Blake-Watts (New Zealand)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs P Middleton (New Zealand)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Corindale Rising Of Feenix (Susan Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Corindale Jettset'n'allblack (Susan Hughes)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Trogun Bridgestone Baby (Trudy Gallavin)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs P Middleton (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trustin Full Speed Ahead (Rowena Stanton)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs M E Blake-Watts (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
Junior in Group: Dalmatian
Zolandia Zenith (Pam Norman)
Intermediate in Group: Shar Pei
NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zolandia Zenith (Pam Norman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Talbothights To Be Or Not Too Be (Lois Butler & Ashleigh Milford)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)