Hauraki Canine Association (North Is, NZ)

Date of Show : 10-Jan-21 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Allan Stretton (New Zealand)

Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs S Mead (New Zealand)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs S Mead (New Zealand)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Allan Stretton (New Zealand)

Puppy in Group: Cocker Spaniel
Janan Can't Stop The Rhythm (Carolyn Hogg)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)

Cocker Spaniel
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: Janan Bodhi Bear (Brittany Gibbons & Carolyn Hogg)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Janan Can't Stop The Rhythm (Carolyn Hogg)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Allan Stretton (New Zealand)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Allan Stretton (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Collie (Rough)
Collievale Silver Phantom (Kathryn Debenham)

Collie (Rough)
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: Collievale Silver Phantom (Kathryn Debenham)
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Collievale Stirling Moss (Kathryn Debenham)
Best Bitch & Puppy (Bitch) of Breed: Collievale Tiana's Gold (Kathryn Debenham)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs S Mead (New Zealand)

Dogue de Bordeaux
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Doguewood Fatboy (Dallas Wood & Heather Wood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs S Mead (New Zealand)

Open in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB & Res Dog: Khyisenge Throwing Copper (Jane Burke)
Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)