Waimate Kennel Society (South Is, NZ)

Date of Show : 22-Nov-20 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jan Brownlie (New Zealand)

Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jan Brownlie (New Zealand)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: El-Toro Ruby the Tiny Danzer (Margaret Osborne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jan Brownlie (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Irish Terrier
Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)
Baby in Group: Norwich Terrier
Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)

Bull Terrier
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Montana Dark Geisha Atraiden (K Joyce)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tasdale Tis a fine Ting (Diane Riley)

Norwich Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Martin Hewitt (New Zealand)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Martin Hewitt (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)
New Zealand Bred in Group: Irish Wolfhound
NZ Ch Fleetwood Lucca at Culmore (D J Wylie/ C D Wylie & J Benjamin)
Open in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fleetwood Lucca at Culmore (D J Wylie/ C D Wylie & J Benjamin)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Weissenberg Versace Eros (Bettina Morris)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Zolandia Zenith (Pam Norman)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson)