Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 14-Dec-19 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Eileen Garlick (New Zealand)

Best in Show & Junior in Show: Bearded Collie
NZ Ch Edinglen Here You Come Again (Imp AUST) (Jenny Rutherford)
Runner Up in Show: Welsh Springer Spaniel
Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)
Puppy in Show: Bulldog
Izabull Lord of the Manor (Beverly Dudeck)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs C B R Symmans (New Zealand)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Eileen Garlick (New Zealand)

Best in Group & Baby in Group: Airedale Terrier
Driesdale Always On My Mind (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

Airedale Terrier
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Driesdale Always On My Mind (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs C B R Symmans (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Janan Bodhi Bear (B Gibbons & C Hogg)

Cocker Spaniel
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Janan Bodhi Bear (B Gibbons & C Hogg)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Eileen Garlick (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs C B R Symmans (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Bearded Collie
NZ Ch Edinglen Here You Come Again (Imp AUST) (Jenny Rutherford)

Bearded Collie
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Edinglen Here You Come Again (Imp AUST) (Jenny Rutherford)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Eileen Garlick (New Zealand)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs C B R Symmans (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Bulldog
Izabull Lord of the Manor (Beverly Dudeck)
Baby in Group: Poodle (Miniature)
Chamarre's Special Edition (Mrs Pamela Saville)

Bulldog
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Izabull Lord of the Manor (Beverly Dudeck)

Poodle (Miniature)
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Chamarre's Special Edition (Mrs Pamela Saville)