Canterbury Kennel Association (SHOW 2) (South Is, NZ)

Date of Show : 1-Jun-19 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Teresa Lawrence (New Zealand)

Best in Show & Junior in Show: Whippet
NZ Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
Baby in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Markwell Afrikan Dreaming (Robert Manning)
Intermediate in Show: Dobermann
NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan / J Frederickson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Teresa Lawrence (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Lowchen
Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Celtic Star of Heathcote (Junell Moss)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Salinacruz White Gold (Junell Moss)

Chinese Crested Dog
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)
Best Bitch & Puppy (Bitch) of Breed: Franzell Bare 'N' Fabulous (Rose Paget)

Lowchen
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Teresa Lawrence (New Zealand)

Runner Up in Group: Norwich Terrier
Norwester Courageous (Jill Watson)

Norwich Terrier
BOB & Baby of Breed: Norwester Courageous (Jill Watson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Teresa Lawrence (New Zealand)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Teresa Lawrence (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
NZ Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
Runner Up in Group & Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Markwell Afrikan Dreaming (Robert Manning)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Culmore Stevie At Fleetwood (Jenny Benjamin / D J & C D Wylie)
New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Benbridge Here Comes The Sun (AI) (Hank Faifua & Tony Fox)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Markwell Afrikan Dreaming (Robert Manning)
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Markwell Pathway To Freedom (Robert Manning)

Irish Wolfhound
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Culmore Stevie At Fleetwood (Jenny Benjamin / D J & C D Wylie)

Whippet
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Benbridge Here Comes The Sun (AI) (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Teresa Lawrence (New Zealand)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Teresa Lawrence (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Dobermann
NZ Ch Debruk A Star Is Born At Shadday (Helene Street / I T & S R Maguigan)
Intermediate in Group: Dobermann
NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan / J Frederickson)

Dobermann
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Debruk A Star Is Born At Shadday (Helene Street / I T & S R Maguigan)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Shadday Despicable She Of Desyred (I T & S R Maguigan / J Frederickson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Teresa Lawrence (New Zealand)