Purina Pro Plan Auckland Exhibition Centre (Show 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 8-Aug-20 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Paul Goodwill (New Zealand)

Runner Up in Show: Bullmastiff
NZ Ch Bodacious Sound of Silence (Tracey & Quentin Robinson)
Puppy in Show: Whippet
Arjuna Get Jiggi Withit (Libby Clarke)
Intermediate in Show: Kerry Blue Terrier
Legeartis Katyusha (Anastasia Shadrina)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Karla Magnus (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch El-Toro Page (Fleur Collings)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch El-Toro Page (Fleur Collings)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch El-Toro Golden Boy (Fleur Collings & Bev Ward)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: NZ Ch Warlaven Spiritus Hobo with El-toro (Fleur Collings)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : M Hamilton (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Legeartis Katyusha (Anastasia Shadrina)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)

Jack Russell Terrier
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)

Kerry Blue Terrier
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Legeartis Katyusha (Anastasia Shadrina)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Paul Goodwill (New Zealand)

Runner Up in Group: Gordon Setter
Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Gordon Setter
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Karla Magnus (New Zealand)

Puppy in Group: Whippet
Arjuna Get Jiggi Withit (Libby Clarke)

Whippet
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Arjuna Get Jiggi Withit (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Karla Magnus (New Zealand)

Baby in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Serendipity To Templeshinto (Imp AUST) (Angela Dalton)

Finnish Lapphund
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Snofyre Serendipity To Templeshinto (Imp AUST) (Angela Dalton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Kelbryn Sweet Reason (Ngaire Kiernan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : M Hamilton (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Bullmastiff
NZ Ch Bodacious Sound of Silence (Tracey & Quentin Robinson)

Bullmastiff
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Bodacious Sound of Silence (Tracey & Quentin Robinson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Paul Goodwill (New Zealand)