Manawatu Kennel Association (SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 27-Apr-19 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Runner Up in Group & Open in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)
Baby in Group: Pomeranian
Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)
Reserve Bitch: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
Baby of Breed: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)

Miniature Pinscher
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)
R/UP BOB, Res Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Pinquest The North Remembers CGCS (Aimee Hamlin)

Pomeranian
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: I EM MA Duchess of Tribble (Trish Tribble)
R/UP BOB, Best Dog & Baby of Breed: Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)

Pug
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Oasis Just So Sassy (Rose Elle)
Reserve Dog: Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Jack Russell Terrier
Reserve Dog: Zoendy Memphis Rock (Wendy O'More)

Staffordshire Bull Terrier
Reserve Dog & Junior of Breed: Anevay Return Of The King (Cara Gill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Italian Spinone
NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)

Bracco Italiano
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Tesoro Winter Holly (Michelle Williamson)
R/UP BOB & Res Bitch: Tesoro Evening Star (Michelle Williamson)

Cocker Spaniel
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Janan In A Heartbeat (Zoe Hogg)

German Shorthaired Pointer
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiokio Conrad (Abi Richmond & Tom Richmond)

Golden Retriever
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
R/UP BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)
Reserve Dog & Junior of Breed: Mistymoor Fly Me To The Moon (J Cook)

Hungarian Vizsla
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)

Irish Setter
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
Reserve Bitch & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)

Italian Spinone
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Mickey's NZ Edition of Lonegum (Michelle Lynch)
Reserve Bitch & Baby of Breed: Not on Your Nellie of Lonegum (Michelle Lynch)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Glynfyre About to be at Lonegum (Michelle Lynch)

Weimaraner
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Greyflyte Drama Queen (Cyd Welsh)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Melissa Richards)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Runner Up in Group & Junior in Group: Basset Fauve de Bretagne
NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)
New Zealand Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Best Dog & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)
Reserve Bitch & Open of Breed: NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)
Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Bouvier des Flandres
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Flandresfarm American-Storm (Karen Hatfull & Teresa Lawrence)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Dog & Junior of Breed: NZ Ch Reidhaus Matchmaker At Kulak (L Hastings)
Best Bitch & Open of Breed: Galina Von Gavarol (A & L Hastings)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Baby in Group: Boxer
Eseldown Wings of Fortune (Carol Kerr and Nicky Redwood)
Junior in Group: Siberian Husky
Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
Kiwidinok Courage Under Fire SD (Sharmia Theodore & Nardine Theodore)

Bernese Mountain Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Sennen Picture Perfect (Imp AUST) (Linda Jury)

Boxer
BOB & Baby of Breed: Eseldown Wings of Fortune (Carol Kerr and Nicky Redwood)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Reserve Dog & Open of Breed: NZ Ch Bannerbrite Breathing Fire at Snowolf (Imp AUST) (Giselle Jeannes & Laura Simpson)
Best Bitch & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Melandar Stardust Symphony SDCH (Nardine Theodore & Shona Prebble)
New Zealand Bred of Breed: Kiwidinok Courage Under Fire SD (Sharmia Theodore & Nardine Theodore)

St Bernard
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Tai Yuan Dare Devil Of Deblyns (Lynn Miller)
Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Ampoter Luna (Christina Martin)
Open in Group: Poodle (Miniature)
NZ Ch Inchcolm A Single Malt (Barbara Crocker)

French Bulldog
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Gesundheit Raggazo Dolce (Andria Gibson)
Best Bitch & Baby (Bitch) of Breed: Ngawhetu Whangai De Centaine (Andria Gibson)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Inchcolm A Single Malt (Barbara Crocker)

Poodle (Standard)
BOB & Puppy of Breed: Rebox Spring Apple Blossom (Miss R K Morrison)

Tibetan Spaniel
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ampoter Luna (Christina Martin)
Reserve Dog & Open of Breed: Ampoter Georgio (Christina Martin)
Best Bitch & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Ampoter Jasmin Noir (Christina Martin)
Reserve Bitch & Junior (Bitch) of Breed: Ampoter Mythique D'Orient (Christina Martin)
Baby (Bitch) of Breed: Ampoter Whif ' Cherry Blossom (Christina Martin)
Puppy of Breed: Tuscamada kiwi cruzin (A & A O'Callaghan)
Junior of Breed: Ampoter Kouros (Christina Martin & Mike Hamblyn)