Horowhenua Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 28-Apr-19 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss H Peach (New Zealand)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Open in Show: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Lyall Payne (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
New Zealand Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
R/UP BOB, Res Dog & New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Best Bitch & Junior (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)

Pomeranian
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss H Peach (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Border Terrier
Mossrose Mons Meg at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

Border Terrier
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: Mossrose Mons Meg at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Res Dog & New Zealand Bred of Breed: Zoendy Memphis Rock (Wendy O'More)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Lyall Payne (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)
Junior in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Glynfyre About to be at Lonegum (Michelle Lynch)
Open in Group: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)

Bracco Italiano
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Tesoro Evening Star (Michelle Williamson)
R/UP BOB & Res Bitch: Tesoro Summer Rose (J Barraclough & M Williamson)

Cocker Spaniel
Baby (Bitch) of Breed: Janan On Your Marks (Zoe & Carolyn Hogg)
Junior of Breed: Janan In A Heartbeat (Zoe Hogg)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Res Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiokio Conrad (Abi Richmond & Tom Richmond)

Golden Retriever
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
Junior of Breed: Mistymoor Fly Me To The Moon (J Cook)

Irish Setter
Junior of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)

Italian Spinone
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Labrador Retriever
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Mickey's NZ Edition of Lonegum (Michelle Lynch)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Not on Your Nellie of Lonegum (Michelle Lynch)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Glynfyre About to be at Lonegum (Michelle Lynch)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Baby of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Melissa Richards)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss H Peach (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)
New Zealand Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Yovohei Polli-wire (Y Everett)
R/UP BOB & Baby (Dog) of Breed: Yovohei Teddi-wire (Y Everett)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss H Peach (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)
New Zealand Bred in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American-Storm (Karen Hatfull & Teresa Lawrence)

Bouvier des Flandres
BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Flandresfarm American-Storm (Karen Hatfull & Teresa Lawrence)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss H Peach (New Zealand)

Baby in Group: Anatolian Shepherd Dog
Kuvana Askalon (Ana Goddard)
Junior in Group: Siberian Husky
Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Intermediate in Group: St Bernard
NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Kuvana Askalon (Ana Goddard)

Bernese Mountain Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Sennen Picture Perfect (Imp AUST) (Linda Jury)

Siberian Husky
R/UP BOB, Res Dog & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Stardust Symphony SDCH (Nardine Theodore & Shona Prebble)
New Zealand Bred (Dog) of Breed: Kiwidinok Courage Under Fire SD (Sharmia Theodore & Nardine Theodore)

St Bernard
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)
Reserve Dog & Puppy of Breed: Tai Yuan Dare Devil Of Deblyns (Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lyall Payne (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Spaniel
Ampoter Georgio (Christina Martin)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: Inchcolm Legally Blonde (Barbara Crocker)

Tibetan Spaniel
BOB, Best Dog & Open of Breed: Ampoter Georgio (Christina Martin)
R/UP BOB, Best Bitch & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Ampoter Tibetan Obsession (Christina Martin & Lyn Morris)
Reserve Dog & Junior of Breed: Ampoter Kouros (Christina Martin & Mike Hamblyn)
Baby (Bitch) of Breed: Ampoter Whif ' Cherry Blossom (Christina Martin)
Puppy of Breed: Ampoter Sweet Oriental Dream (Christina Martin)
Puppy (Dog) of Breed: Tuscamada kiwi cruzin (A & A O'Callaghan)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ampoter Luna (Christina Martin)
Open (Bitch) of Breed: Ampoter Mythique D'Orient (Christina Martin)