Cambridge Kennel Association (BENEFIT SHOW) (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 6-Apr-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Runner Up in Show & Open in Show: Beagle
Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
Baby in Show: Poodle (Miniature)
Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)
Junior in Show: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Pug
NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)
Baby in Group: Pug
Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Paris Tailor Made (Sandie Meads)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)
Res Bitch CC: Juleko Ananmi Pixie (Anne Porter & Chris Holloway)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paris Tailor Made (Sandie Meads)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Saylecrest Goodnight Moon (Merle Sayles)
Baby of Breed: Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Heidi Holland (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: TopShelf Crescent Moon (C Turbitt & T Turbitt)
New Zealand Bred of Breed: TopShelf Whiskey n Rye (Thomas Turbitt)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Otterpond Midnight Magic (Gloria Geraghty)
Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Evahill Heavenly Hazel (Judy Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Hollybrook Off The Radar (Kathy McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hollybrook Sweet Candy (Kathy McCarthy)

Kerry Blue Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Charizelle Chasin That (Giselle Jeannes)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nordicozsky Bunyip (Imp AUST) (Julie Patterson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Takoda Leather 'n' Lace (A Marett)
Res Dog CC & Open of Breed: Lidaby The-Taskmaster (Lisa Martel)
Baby of Breed: Renegade Flash for Takoda (A Marett)
Junior of Breed: Anevay Return Of The King (Cara Gill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms E Watt (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Baby in Group: Weimaraner
Carnmellis Look At Me (Pip Simmons)
Intermediate in Group: Weimaraner
NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tesoro Summer Rose (J Barraclough & M Williamson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Janan The Mistress (Carolyn & Ruby Hogg)
Res Dog CC & Baby of Breed: Janan The Marksman (Carolyn Hogg)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kiwiline Spirit Of Bushman (V & A Pratt)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Junior of Breed: Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)

Gordon Setter
BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Weblyn Rogue For A Reason (RAEWYN ANDERSON)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
R/UP BOB & Res Dog CC: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Baby of Breed: Carnmellis Look At Me (Pip Simmons)
Puppy of Breed: Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)

Welsh Springer Spaniel
Baby (Dog) of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Melissa Richards)
Puppy of Breed: Bryndoain Uptown Girl (Sue Lawless)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms E Watt (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
Runner Up in Group: Whippet
NZ Ch Arjuna She's The One (Libby Clarke)
Baby in Group: Whippet
Arcon Poker Face (Anita Henderson)
Puppy in Group: Beagle
Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch Koruridge Storm of Shango (Liz Cubley)
New Zealand Bred in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Gate Crasher (Amorine Ward)
Bitch CC & Puppy of Breed: Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koruridge Storm of Shango (Liz Cubley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jambo Brava Auksinis Feniksas (Elizabeth Cubley)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Arjuna She's The One (Libby Clarke)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Baby of Breed: Arcon Poker Face (Anita Henderson)
Puppy of Breed: Arjuna Justa Jigolo (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Toatahi Sharpshooter at Kulak (Leeann Hastings)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dreamstreets Aurora Australis (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ukulunga Rodeo Drive (T Gould)
Puppy of Breed: Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
Baby of Breed: Toatahi Sharpshooter at Kulak (Leeann Hastings)
Baby (Bitch) of Breed: Toatahi Just Push Play (J King & N Clayton)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Runner Up in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Puppy in Group: Boxer
Roski Bentayga Crusing (K K & R J Mihaka)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Koolrunnings Supernatural (L Johnson & D Fraser & C Loft)
Intermediate in Group: Rottweiler
NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)
Open in Group: Italian Corso Dog
NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (S Mischefski)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Koolrunnings Supernatural (L Johnson & D Fraser & C Loft)

Boxer
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Puppy of Breed: Roski Bentayga Crusing (K K & R J Mihaka)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (S Mischefski)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ubersein You Beauty (Imp AUST) (Sharlene Storey)
Res Dog CC: NZ Ch Waitiro Clevedon Cool As Ice (Ethan Clarke / Chris & Cathy Duder)

Samoyed
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snowolf Wedding Blossom (Giselle Jeannes)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Karen Harrison (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Baby in Group: Poodle (Miniature)
Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)
Intermediate in Group: French Bulldog
NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)

Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Codera thunder (Angela janssen)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Baby of Breed: Ngawhetu Chevelle (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Charizelle Spells 'N Tells (Giselle Fletcher & Marilyn Storey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
Res Dog CC: Labohrem The Kingsman (P Rollo)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hagen Call Me Abracadabra (AI) (G Hagger & S Garrity)
Baby of Breed: Hagen Chiamami Jaq at Gesundheit (Graham Hagger & Errol Tooth)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Dautchhund Man After Midnight (Mrs G F Landon)

Great Dane
R/UP BOB & Baby of Breed: Chelshar Dancin In The Moonlite at Lapsewood (Imp AUST) (Gary Withers)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Talbothights Tiz Juliet (Mrs Susan George)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Horizon's Chamarre Kiwi Charm (Imp USA) (Mrs Pam Saville)
Res Dog CC & Baby of Breed: Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Lombaadi Xxcalibur's Magic (Julie Earnshaw)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: The Duke Of Lombaadi (Julia Earnshaw)
Bitch CC & Puppy of Breed: The Dutchess Of Lombaadi (Jullia Earnshaw)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Whisper (Jullia Earnshaw)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Caraglen's Dress Woo Up (Carolyn Pemberton)