Buller Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 17-Mar-19 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Tim Thomas (QLD)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Lagotto Romagnolo
NZ Spr & Aust Ch Glenstar Darkside of the Moon (D A Hanson)
Runner Up in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Baby in Show: Whippet
Kana-Ka A Sable In My Stable (Jackie Newton-Williams)
Puppy in Show: Lowchen
Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)
Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Intermediate in Show: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm California Heat (T D Lawrence)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Lowchen
Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Zipadedoda Top Gun (Imp AUST) (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Zipadedoda Top Hero (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Baby of Breed: Rainforest Coal N (L Houtos & R Moody)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Armit hugo iko (B Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Salinacruz Moonlight Paree (Junell Moss)

Italian Greyhound
BOB & Baby of Breed: Beesholme On Cloud Nine (C McPhail & A Waghorn)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nouveau Melrose (Laraine Houtos)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ Ch Charlemagne Living Doll (C Tolley)
Runner Up in Group & Baby in Group: Skye Terrier
Skyesdlimit Star Gaze Stella (Imp AUST) (Richelle Hayton)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Rojeme Scream Out Loud (Teresa Treweek)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Whitestaff Top Gun (Teresa Treweek)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Raiden Jack Napier (K Joyce)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Charlemagne Living Doll (C Tolley)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Skyesdlimit Star Gaze Stella (Imp AUST) (Richelle Hayton)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Rojeme Scream Out Loud (Teresa Treweek)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Whitestaff Top Gun (Teresa Treweek)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Lagotto Romagnolo
NZ Spr & Aust Ch Glenstar Darkside of the Moon (D A Hanson)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Catraz Come Fly With Me (Mr Simon Monson)
Junior in Group: Gordon Setter
NZ Ch Tahtan Shot at Fame (AI) (Imp AUST) (Lynley Drummond)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Tahtan Shot at Fame (AI) (Imp AUST) (Lynley Drummond)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Charnnah Love in the Dark (AI) (Imp AUST) (Lynley Drummond)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ashdale Tequila Sunrise At Cowan Heights (Mr Simon Monson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cowanheights Fade To Black (Mr Simon Monson)
Puppy of Breed: Catraz Come Fly With Me (Mr Simon Monson)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr & Aust Ch Glenstar Darkside of the Moon (D A Hanson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
NZ Ch Arjuna Get A Little High At Kana-Ka (Jackie Newton-Williams)
Runner Up in Group & Junior in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Baby in Group: Whippet
Kana-Ka A Sable In My Stable (Jackie Newton-Williams)
Puppy in Group: Basenji
Jillayla Lots of Giggles (Roz Cooper)
New Zealand Bred in Group: Borzoi
NZ Ch Mayvale's Xquisite (Mike Stewart & Wendy Finlayson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jillayla Lots of Giggles (Roz Cooper)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Jillayla Fun Times Ahead (Roz Cooper)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hunterspark Mr Harrison (Lynn Bevan/ Wendy Hewitt & Martin Hewitt)

Borzoi
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Xquisite (Mike Stewart & Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Mayvale's Xtravagance (Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Our Bertie of Pentaki (Martin Hewitt & Kathleen Hardwick)
Junior of Breed: Just Lili of Pentaki (Martin Hewitt)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sweet Sally of Pentaki (Martin Hewitt)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Arjuna Get A Little High At Kana-Ka (Jackie Newton-Williams)
Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
Baby of Breed: Kana-Ka A Sable In My Stable (Jackie Newton-Williams)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Benbridge Here Comes The Sun (AI) (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm California Heat (T D Lawrence)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Heathcote Royal Star (Joanne Goulding)
Open in Group: Collie (Rough)
NZ / Aust Ch Lochburn Spilt Da Beans (Kay Sime)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trogun Bridgestone Baby (Trudy Gallavin)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm California Heat (T D Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ / Aust Ch Lochburn Spilt Da Beans (Kay Sime)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Fairenvy Fudge Im Precious (Imp AUST) (Kaye Bowler)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Stykadhen Brother Bear (Savarnah Goulding)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Heathcote Royal Star (Joanne Goulding)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Be A Fast Bowler (L J Chalmers)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Quake Down Under (Imp BEL) (L Phillips)
New Zealand Bred in Group: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Akylah Heaven Beside Me At Willowbend (Jessica Gibson & Rachel Collins)

Dobermann
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Debruk A Star Is Born At Shadday (Helene Street / I T & S R Maguigan)
Intermediate of Breed: NZ Ch Debruk At The Leading Edge At Shadday (Helene Street & IT & SR Maguigan)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quake Down Under (Imp BEL) (L Phillips)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alpine As You Wish (Melanie Quinn)

St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Dare Devil Of Deblyns (Lynn Miller)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
NZ Ch Charlemagne Careless Wispa's (AI) (B,M & H Tolley)
Runner Up in Group: French Bulldog
Batenbull Unstopable Luther (Helen Jefferies)
Open in Group: French Bulldog
NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher (Claire Brooks)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Charizelle Lytz Camera Lashz (Lisa Guy)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Batenbull Unstopable Luther (Helen Jefferies)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Tamataki The Dreamcatcher (Claire Brooks)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Charlemagne Careless Wispa's (AI) (B,M & H Tolley)