Auckland Kennel Council (SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 30-Dec-18 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Mary Pearce (New Zealand)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Australian Shepherd
Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Mary Pearce (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Pekingese
Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)

Pekingese
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Mary Pearce (New Zealand)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Mary Pearce (New Zealand)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Mary Pearce (New Zealand)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Mary Pearce (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
Junior in Group: Australian Kelpie
NZ Ch Pretty Jynxed of Corindell (M Bennett & J A Corin)

Australian Kelpie
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: NZ Ch Pretty Jynxed of Corindell (M Bennett & J A Corin)

Australian Shepherd
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Mary Pearce (New Zealand)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Mary Pearce (New Zealand)

New Zealand Bred in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)
Open in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)

Tibetan Spaniel
BOB, Best Dog & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Reserve Dog & Puppy of Breed: Khyisenge Cheyn of Command (Jane Burke)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Khyisenge Witching-Hour (Jane Burke)
Baby of Breed: Khyisenge Paper Wings (Jane Burke)