South Otago Kennel Association (AM SHOW) (South Is, NZ)

Date of Show : 2-Dec-18 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Runner Up in Show & Junior in Show: Bouvier des Flandres
Flandresfarm California Heat (T D Lawrence)
Baby in Show: Bichon Frise
Zipadedoda Top Hero (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Intermediate in Show: Siberian Husky
NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)
New Zealand Bred in Show: Whippet
Benbridge Here Comes The Sun (AI) (Hank Faifua & Tony Fox)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Papillon
Aust & NZ CH Wongan Stand and Deliver (Imp AUST) (Mark Lawrence & Catherine McManus)
Baby in Group: Bichon Frise
Zipadedoda Top Hero (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Possibly Pyro at Beesholme (Jackie Howell)

Bichon Frise
BOB & Baby of Breed: Zipadedoda Top Hero (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Overtop Top Secret At Zipadedoda (Imp HKG) (Jo & Gerard Price / Jin Song & Julia Jeffrey)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Cavtrivar Triple Eko Ex (Helen-Mary Sorensen)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Tullana Summer Star (Kathy Morton & Mr A J Gibson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Upmarket Red Red Whine (M R Lawrence/ C A McManus & E Middleton)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Possibly Pyro at Beesholme (Jackie Howell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Moonstruck Blueberry Pie at Beesholme (Jackie Howell)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ CH Wongan Stand and Deliver (Imp AUST) (Mark Lawrence & Catherine McManus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Felcore Chekk Me Out at Pillango (S J & T A Bottlik)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Basilika Aurora (Mark Lawrence & Catherine McManus)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)
Baby in Group: Cairn Terrier
Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
Junior in Group: Australian Terrier
Tasdale Male Order (Diane Riley)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Charlemagne Bachelor Boy (M G & P G Simpson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zaliamstaff Luv Me Or Leave Me (Zeta Jordan/Jordan Klenner)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tasdale Male Order (Diane Riley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Montana Alter Ego (Nicole Adams & Aimee Pycroft)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Montana Miss Demeanor (Nicole Adams & Aimee Pycroft)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tasdale Tophat N Tails (Diane Riley)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mossrose lady cracka of moonridge (Katie Robinson/ Allison McArthur & Amber Logan)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Dunrobin Teasel (Katie Robinson)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Raiden Jack Napier (K Joyce)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Charlemagne Bachelor Boy (M G & P G Simpson)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tasdale Shuch here she comes (Diane Riley)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Norwester Audacious (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Runner Up in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr & NZ Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Imp AUST) (Rae Bank & Fiona Dempster)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Treufreund Noughts n Crosses (Sarah Asher)
Junior in Group: Gordon Setter
Tahtan Shot at Fame (AI) (Imp AUST) (Lynley Drummond)
New Zealand Bred in Group: Golden Retriever
NZ Ch Seacove Privateer RN (D & D Legat / S Asher)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Freeman Lonely Dog (Chris & Belinda Taylor)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Corsair Two Worlds Collide (Beth Warman / Trevor & Jenny Warman)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cardhu I Dream A Dream (Imp AUST) (Mr N & Mrs R Trainor)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jedaka Ginger On Tinder (Imp AUST) (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Treufreund Noughts n Crosses (Sarah Asher)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Treufreund Sentimntl Journy (S Asher)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr & NZ Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Imp AUST) (Rae Bank & Fiona Dempster)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hotwyr To Kill A Mockingbird (Ms Rae Bank & Ms Fiona Dempster)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Seacove Privateer RN (D & D Legat / S Asher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gofetch Northern Muse for Drumtreve (Lynley Drummond)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tahtan Shot at Fame (AI) (Imp AUST) (Lynley Drummond)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Drumtreve Oh So-Special (Lynley Drummond)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gwyndara Set Fire To The Rain (Imp Aust) (M R Lawrence/ C A McManus// T & L Jones)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cowanheights Talk of the Town (Simon Monson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cowanheights All Aces (Mr Simon Monson)
Baby of Breed: Catraz Come Fly With Me (Mr Simon Monson)
Junior of Breed: Cowanheights One Nights Wish (Mr Simon Monson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
Benbridge Here Comes The Sun (AI) (Hank Faifua & Tony Fox)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)

Basenji
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Jillayla Good For Giggle (Roz Cooper)

Basset Hound
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hunterspark Mr Harrison (Lynn Bevan/ Wendy Hewitt & Martin Hewitt)

Beagle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Our Bertie of Pentaki (Martin Hewitt & Kathleen Hardwick)

Irish Wolfhound
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fleetwood Siena (Mrs Jenny Benjamin)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Pl / NZ & Aust Gr Ch Janusz von der Burg Litermont (Imp AUST) (Coolavin Kennels)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Benbridge Here Comes The Sun (AI) (Hank Faifua & Tony Fox)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Benbridge Amazing Grace (AI) (Fiona Morrow)
Dog CC & Puppy of Breed: Benbridge Have I Told U Latley (Hank Faifua & Tony Fox)
Open of Breed: NZ SPR Ch Benbridge I Will Survive (Tony Fox & Hank Faifua)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Bouvier des Flandres
Flandresfarm California Heat (T D Lawrence)
Baby in Group: Australian Shepherd
Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
New Zealand Bred in Group: Collie (Rough)
NZ Ch Basara secret masterpiece (Mrs Tracey Mcintosh)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Corindale Jettset'n'allblack (Susan Hughes)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trogun The Buttler (Sarah Abelson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Trogun Four On The Floor (Sarah Abelson)

Border Collie
Res Bitch CC & Junior of Breed: Rosshire don't walk away renee at Basara (Mrs Tracey Mcintosh & Mrs Ann Ross)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Flandresfarm California Heat (T D Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Basara secret masterpiece (Mrs Tracey Mcintosh)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell)
Runner Up in Group & Baby in Group: Boxer
Mavquade Watch A Winner (Gail Cocklin)
Puppy in Group: Rottweiler
Kaurland Time Traveller At Brookvale (Janet Miller / Judith & Tony Marsh)
Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Quake Down Under (Imp BEL) (L Phillips)
Intermediate in Group: Siberian Husky
NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)

Boxer
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Mavquade Watch A Winner (Gail Cocklin)
Open of Breed: NZ Ch Mavquade Southern Encounter (Gail Cocklin)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Regalmast Wotjobaluk (IMP-AUS) (Sean Deery)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Patonshill Indigo-Velvet (AI) (Rochelle Harris)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quake Down Under (Imp BEL) (L Phillips)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell)
Puppy of Breed: Kaurland Time Traveller At Brookvale (Janet Miller / Judith & Tony Marsh)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Lealsam You Are My Hero (D Reeve)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Keania Time is Right (Tania Chesmar)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)
Baby of Breed: Tai Yuan Dare Devil Of Deblyns (Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
Charlemagne Careless Wispas (AI) (B / M & H Tolley)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Lhasa Apso
NZ Gr Ch Amahl Django Unchained (Mrs Christine & Miss Georgia Nash)

Dalmatian
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ & Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Charlemagne Careless Wispas (AI) (B / M & H Tolley)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Talbothights Tiz Lady Sass (Lois Butler & Ashleigh Milford)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Amahl Django Unchained (Mrs Christine & Miss Georgia Nash)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Game Keeper of Savoir (Betty Roberts/ D Jose)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Vindora Show Me The Money (R Chesmar & D Boyd)