Auckland Exhibition Centre (Show 1) (North Is, NZ)
Date of Show : 29-Jan-17 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Tim Thomas (QLD)
NZ Ch Martyn Big Bad Wolf @ Parima (M Armit)
Runner Up in Show & New Zealand Bred in Show: Schipperke
NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)
Baby in Show: Chow Chow
NZ Ch Canute Black Widow (L Franghetti-Tupaea)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Junior in Show: White Swiss Shepherd Dog
NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling/Tanya Omlo-van Geffen)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Antoan Hlebarov (Bulgaria)
NZ CH / J CH Serbia & Montenegro Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)
Runner Up in Group: Lowchen
NZ Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Baby in Group: Pug
Chopsticks Gift Of The Gab (L Clarke)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Juleko Renascence Queen (T Tribble)
Intermediate in Group: Pomeranian
NZ & Aust Ch Pomquest Purple Rain (Imp Aust) (Ruth Hennessey)
Affenpinscher
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Aphpyn Mclinda-Mae (P Rhodes & P O'Grady)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ CH / J CH Serbia & Montenegro Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Darilance Chipotle (Jan Eatock)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Darilance Cayenne (Jan Eatock)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Du Maurier Gypsy Princess For Darilance (Jan Eatock)
Chihuahua (Long Coat)
Dog CC: El-Toro Riccardo at Teddee (Peter & Cheryl McKay)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Puppy of Breed: Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Juleko Renascence Queen (T Tribble)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Berrington Delta Lane (N Hammond)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Antrimlodge Jackie Chan (Imp AUST) (Nicky Hammond)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kiseki Mikimoto (Imp AUST) (Patricia Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Chiisana Kokuo Shinno (EG & CM Potts)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Chiisana Kokuo Naishinno (E G & C M Potts)
Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Return Of The Fire (Gloria Shepherd)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Brackdell Song Of The Heart (Ruth Hennessey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Pomquest Purple Rain (Imp Aust) (Ruth Hennessey)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Te Pampas Apomic Bomb (Trish Tribble)
Pug
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Chopsticks UCan Bite My Cake (L Clarke)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Chopsticks Get Out Of My Way (L Clarke)
Baby of Breed: Chopsticks Gift Of The Gab (L Clarke)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Fabian Daza Almendrales (Colombia)
NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Limerick Limited Edition (Jane O'Connor)
New Zealand Bred in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Ch Shado-Lans Sippin' Tequila (Anastasia Shadrina)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch AmstarFX Tassie Magic (Imp AUST) (Sue Dennis)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Zaliamstaff Party After Dark at Arcon (AI) (Anita Henderson)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Dewton Mister Fox at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur/Amber Riley)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Raiden Goodnight Gotham (D Nathan)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sol Invictus of Boromir (Holland)
Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shado-Lans Sippin' Tequila (Anastasia Shadrina)
Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Charizelle Icy Storm (Giselle Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: NZ Ch Charizelle Cpt Jack Sparrow (Giselle Fletcher)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Rojeme She's So Swellegant (S & G Meredith)
West Highland White Terrier
BOB & Baby of Breed: Limerick Limited Edition (Jane O'Connor)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr W Cespedes Arias (Costa Rica)
Am Ch Seasyde Chise (Lynn Fitzgerald, Helyne E Medeiros, Diane O'Neill, Jordyn O'Neill)
Runner Up in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Croftsway Tommee (AI) (Julie Bedford-Pope)
Intermediate in Group: Irish Setter
Karamu Double Twist (Kim Murray)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Janan Fool's Gold (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: NZ Ch Janan Can't Hurry Love (Carolyn Hogg)
Puppy of Breed: Avila Mischief Maker (Mrs A Taylor)
Puppy (Bitch) of Breed: Avila Believe in Magic (Mrs A Taylor)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bushman Southern Coovara (Imp AUST) (V & A Pratt)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwiline Deja Vu (V & A Pratt)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jagdhunde Veni Vedi Vici (Mrs Gail Blankley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Jagdhunde Untill Forever (Shaun Ireland)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karamu Double Twist (Kim Murray)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pineridge Making Moves (Shona Sherrard)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Croftsway Tommee (AI) (Julie Bedford-Pope)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Croftsway Good Lorde (Angela Murray)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Croftsway One Starry Night (AI) (Julie Bedford-Pope)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Glenstar Dark-side-of-the-moon (D A Hanson)
Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Seasyde Chise (Lynn Fitzgerald, Helyne E Medeiros, Diane O'Neill, Jordyn O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ & Aust Ch Chesterhope Play it Again (D & J O'Neill)
Weimaraner
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg High Society (K White & A Porter)
Puppy of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Hello Sunny (Kelly Te Reo)
Baby of Breed: Brynmor Kool Kash (Kelly Te Reo)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Fabian Daza Almendrales (Colombia)
NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Afghan Hound
Royal Blood of Farrah (Tracy Locke)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
Open in Group: Whippet
NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Royal Blood of Farrah (Tracy Locke)
Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Blubirds The Word (Amorine Ward)
Puppy of Breed: Sarangrave Fifty Shadz O'Grey (Amorine Ward)
Borzoi
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ulyanov The Truth is out there (C Holloway/W Goodin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Mayvale's Regal Charm (Wendy Finlayson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Gracelands Master Magician (C Holloway)
Junior of Breed: NZ Ch Mayvale's Russian Dancer (Wendy Finlayson)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dacville Captivate (Mrs Shirley Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Assuana Simply Red (Imp AUST) (David & Kathleen Hardwick)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dachsford Gold Fern (David & Kathleen Hardwick)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spl Gr Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kanati Frozen Queen (Imp AUST) (Nicola Sill)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Gr/NZ Sp & Aust Ch Kana-Ka Total Kaos at Arjuna (Libby Clarke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Ch Rushndol Laughing Cavalier at Kenalis (K & A Jackson)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Antoan Hlebarov (Bulgaria)
Swedish Ch Svedala Linus Lingon (Imp Sweden) (Andy Lawrie)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Australian Shepherd
NZ Sup Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)
Puppy in Group: Bearded Collie
Llanddona Frankly Blue (Bronwyn Falconer)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling/Tanya Omlo-van Geffen)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Sutter's Seadonas Sunrise (AI) (T Gould & N Pelletier)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sutter's Seadonas Sunrise (AI) (T Gould & N Pelletier)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Sutter Shimmering In Red (M Harvey/ L Lynch / N Pelletier)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Llanddona Frankly Blue (Bronwyn Falconer)
Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Clan-abby NZ One Love (Judy / Peter & Johanna Vos)
Bitch CC & Puppy of Breed: Waveney Imagine Diamonds (Imp AUST) (Mrs A Tidswell & Ms G Stockman)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Strathaven Maker of Dreams (Imp AUST) (Kathryn Debenham)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Serina vom Volkerson (Barbara Glover)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Angelo vom Volkerson (B A Glover)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jade vom Springberg-Volkerson (Barbara Glover)
Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Beaucourt Dare To Dream (Cheryl Aalen)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swedish Ch Svedala Linus Lingon (Imp Sweden) (Andy Lawrie)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling/Tanya Omlo-van Geffen)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr William Rodriguez Umana (Costa Rica)
NZ Ch Martyn Big Bad Wolf @ Parima (M Armit)
Runner Up in Group: Rottweiler
NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Bullmastiff
Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
Puppy in Group: Bullmastiff
NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)
Intermediate in Group: Boxer
NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arvon's Out of the Ashes (Terry Newdick & Michelle Woods)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Arvon's From the Hearth (Terry Newdick & Michelle Woods)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Koolrunnings Just Drift'n (L Johnson/ D Fraser & C Loft)
Anatolian Shepherd Dog
BOB & Puppy of Breed: Vadi Artemisia (H Morrissey)
Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Gr Ch Schallenberg I Am Giant (Mrs L Jury & Mrs J Walden)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
Baby of Breed: Imagin Mines A Jack Daniels (K Hine & M Gadsdon)
Junior of Breed: Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)
Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Valeska Big Wraps (Lloyd Harrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Roski Mercury Rising (R J Mihaka)
Baby of Breed: Valeska Kiss me all over (Iko)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: NZ Ch Waterlea's Pride And Joy (V & W Mills)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Waterlea's Georgie Girl (V & W Mills)
Baby of Breed: Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Martyn Big Bad Wolf @ Parima (M Armit)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Martyn Alice in Wonderland @ Parima (Martyn/ Lisa & Cassidy Slade / Sam Hedges)
Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (Sharron Mischefski)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Waitiro Clevedon Cool As Ice (Ethan Clarke / Chris & Cathy Duder)
Res Dog CC & Baby of Breed: Runciman Just Call Me Sir (Mary Pearce)
Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Samonarch Wings of Gold (AI) (Karla Magnus)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Samonarch Butterfly Wishes (AI) (Amber Li)
Res Dog CC & Baby (Dog) of Breed: Kelljass Spring Showstopper (AI) (Sharon Kelly)
Puppy of Breed: Wytekloud Kissed With Frost (Stephanie Thorpe)
Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Trustin Yes We Can at Kajen (Kaye Lord & Rowena Stanton)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour for Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (Gail Sharp)
Bitch CC: NZ Ch Lusanne Crime of Passion (G Neal & S Jobey)
Res Bitch CC: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)
NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)
Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Baby in Group: Chow Chow
NZ Ch Canute Black Widow (L Franghetti-Tupaea)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
NZ & Aust CH Drakon Don't Tell the Bride (Anya Trainor)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rossdhu NoFashun FauxPas with Devine (Mrs T A Colquhoun)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Zareba Thunda From Down Under (Imp AUST) (Judith Henderson)
Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Canute Jack Daniels (T Hubbard)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Ngawhetu Cookie Lyons (T Hubbard)
New Zealand Bred of Breed: Ngawhetu Empire Edition (T Hubbard)
Chow Chow
R/UP BOB & Baby of Breed: NZ Ch Canute Black Widow (L Franghetti-Tupaea)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
Bitch CC & Baby of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust CH Drakon Don't Tell the Bride (Anya Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Drakon Can't Take Me Home (Anya Trainor)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Starstruck Bowies Fame (Sandra Hutton)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wildwind The Dragon Hunter at Helios (Lee Maynard)
Baby of Breed: NZ Ch Chamarre's Tequila Sunrise (W E Jellyman)
Junior of Breed: Alvalen Solar Blanco (Mrs Elena Stechik)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Lombaadi Xxcalibur's Magic (Julie Earnshaw)
Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Sanlyn Now Would Be Good (Sandra Macklin)
Baby of Breed: Sanlyn When Nature Calls (Sandra Macklin)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ampoter Extraordinaire (Christina Martin & Paige Judson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Aztlon Hsi Hsing (Janet McAleer)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aztlon Yser Hu (Vivian Hartley)
Puppy (Dog) of Breed: Aztlon Smoke and Mirrors (Vivian Hartley)
Junior of Breed: Aztlon Yser Rgyal-Bu (Janet McAleer)