BRONZE MERIT - Aust & NZ CH Drakon Don't Tell the Bride

Bart our new little man to be part of our Show team.

Titled and Australian & New Zealand on ANZAC weekend 2016 by
Katie Watson showed him beautifully to gain his Australian Championship title.

He is now home in New Zealand & went to his first show in 2017 winning -
Reserve In Group
9 x Intermediate In Group & Intermediate In Show within 4 weeks of showing him

For further information contact:

Contact :
Anya Trainor (Member Details)
Email :
Display Email
Pedigree for BRONZE MERIT - Aust & NZ CH Drakon Don't Tell the Bride
Sire : NZ.& AUST.CH. DRAKON DAMN RIGHT I'M WHITE S: CH ARGOSY THE DUKE AT DRAKON S: CH ARGOSY SPITZ-FIRE QUINN
D: MASSHIRO ENERGICO
D: CH SAJESSA MIDNIGHT STAR OF DRAKON S: RAZUREE MARSHMALLOW FELLOW
D: FUGI VON FINTELHAUS
Dam : CH DRAKON EVERY ROSE HAS A THORN S: CH KAMARA TIZ MR MARCO S: NZ CH DAESDAEMAR DENAHI (IMP-AUST)
D: NZ CH DAESDAEMAR BEWITCHED (IMP-AUST)
D: CH SAJESSA MIDNIGHT STAR OF DRAKON S: RAZUREE MARSHMALLOW FELLOW
D: FUGI VON FINTELHAUS

Recent Results

  • 26-Mar-17 INTERMEDIATE IN GROUP

    Napier Kennel Centre (SHOW 1) [CH] (Judge was Mrs Colleen Stoate (Australia))

  • 25-Mar-17 INTERMEDIATE IN GROUP

    Wairoa Kennel Association (SHOW 1) [CH] (Judge was Mr Lancelot Heilmann (Australia))

  • 25-Mar-17 INTERMEDIATE IN GROUP

    Wairoa Kennel Association (SHOW 2) [CH] (Judge was Ms Noreen Harris (Australia))

  • 4-Mar-17 INTERMEDIATE IN GROUP

    Hamilton Kennel Champ Show [CH] (Judge was Mrs Jeni Sach (WA))

  • 4-Mar-17 INTERMEDIATE IN SHOW

    ASIAN BREEDS CHAMP SHOW [CH] (Judge was Mrs Sue Impey (South Africa))

  • 5-Feb-17 INTERMEDIATE IN GROUP

    Tokoroa Canine Association (Show 2) [CH] (Judge was Mrs Eleanor (Elle) Maitland (Victoria, A)

  • 4-Feb-17 INTERMEDIATE IN GROUP

    Central North Island Utility & Non Sport [CH] (Judge was Ms Felicity Summers (VIC))

  • 29-Jan-17 INTERMEDIATE OF GROUP

    Auckland Exhibition Centre (Show 1) [CH] (Judge was Mr Tim Thomas (Queensland, Australia))

  • 22-Jan-17 INTERMEDIATE IN GROUP

    NORTH SHORE CHAMP SHOW [CH] (Judge was Kathy Smith - (Victoria, Australia))

  • 21-Jan-17 RESERVE BEST IN GROUP & INTERMEDIATE IN GROUP

    NORTHLAND CANINE ASSN- Auckland NZ [CH] (Judge was Jonathan Mesach (Indonesia))

  • 6-Mar-16 BEST OPEN IN GROUP

    WINGHAM SOCIETY ( Sydney Australia) [CH] (Judge was Sue Lane ( NSW Australia))

  • 31-Jan-16 BEST INTERMEDIATE IN GROUP

    TUGGERAH LAKES KNL - (Sydney, Australia) [CH] (Judge was David Staines ( QLD Australia))

  • 8-Nov-15 JUNOR IN GROUP

    Poverty Bay Championship Show [CH] (Judge was Cathy Garvey-Webb)

  • 7-Jun-15 Best of Breed & Best Junior + Titled to an NZ Champion

    Auckland Exhibition Centre [CH] (Judge was J Patchett)

  • 3-Apr-15 PUPPY OF GROUP

    Auckland Non-Sporting & Utility Dog Asso [CH] (Judge was Ms Dianne Boyd)

  • 31-Jan-15 PUPPY OF GROUP- Best of Breed & Dog Challenge

    Hibiscus Coast Kennel Association (PM ) [CH] (Judge was Mr Gianni Guffanti (Italy))

  • 17-Jan-15 PUPPY OF GROUP- Best of Breed & Dog Challenge

    Manawatu Kennel Association (PM Show)) [CH] (Judge was Mr J Tony Syme ( Australia))

  • 6-Sep-14 Reserve dog & Baby of Breed

    Huntly & District Kennel Association PM [CH] (Judge was Mrs Sandra McMahon ( Australia NSW))

  • 31-Aug-14 BABY OF GROUP

    Rotorua Kennel Association [CH] (Judge was Mr Gary Doyle.)