BIS BISS RBIS MBIG MRIG NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor

For further information contact:

Contact :
Kelly Te Reo (Member Details)
Phone :
9 2789675
Email :
Display Email
Pedigree for BIS BISS RBIS MBIG MRIG NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor
Sire : Eng Sh Ch Kazval Bandito S: Ferndel Freshman S: Eng Sh Ch Northey Winchester at Beamans
D: Eng Sh Ch Ferndel Vogue
D: Eng Sh Ch Canisbay Captivation of Kazval S: Eng Sh Ch Ferndel Stroller
D: Menstonia Morning Mist
Dam : Ch Afonderi At The Red E S: Pip of Kellsmere S: NZ Ch Slyvkin Red Inca (Imp Aust)
D: Glynteg Moonlight Express
D: Ch Brynmor Red Enchantress of Afonderi S: Ch Nantyderi Myrddin at Brynmor
D: Ch Ashke Bonnie at Brynmor

Recent Results

  • 27-Aug-16 Best Open Of Group

    Rotorua Kennel Assn [CH] (Judge was Alan Bradshaw)

  • 2-Jul-16 RESERVE BEST IN GROUP, Best Open In Group

    Hutt Valley Kennel Centre (AM SHOW) (Nor [CH] (Judge was Rosemary Duffy (NSW))

  • 8-May-16 RESERVE BEST IN GROUP & BEST OPEN IN GROUP

    Hawke's Bay Kennel Assn [CH] (Judge was VIcki Schneider (Qld))

  • 20-Feb-16 5th NZ Bred Stakes

    North Shore Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs K Graham (NZ))

  • 7-Feb-16 BEST OPEN IN GROUP

    Tokoroa Canine Assn [CH] (Judge was Danielle Dryburgh (NSW))

  • 21-Nov-15 RESERVE BEST IN GROUP, BEST NZ BRED IN GROUP

    Franklin Kennel Assoc [CH] (Judge was Peter Frost (Vic))

  • 2-Oct-15 Best Of Breed

    Eukanuba National Dog Show [CH] (Judge was Malgorzata Wieremiejczyk (Poland))

  • 1-Oct-15 BEST IN GROUP, BEST NZ BRED IN SHOW

    Fuji Xerox NZKC Prelude [CH] (Judge was John Muldoon, Colette Muldoon (Ireland))

  • 16-Aug-15 RESERVE BEST IN SHOW

    The Gundog Society [CH] (Judge was Judith Starky (NSW))

  • 2-May-15 1st NZ BRED STAKES

    Eastern Bay OF Plenty KA [CH] (Judge was Peter Cutler (NSW))

  • 11-Apr-15 BEST IN SHOW

    Huntly & District Kennel Assn [CH] (Judge was Claire Trevelyan, Shelley Walker NZ)

  • 11-Apr-15 Reserve Best In Group

    Huntly & District Kennel Assn [OP] (Judge was Cathy Wallace (Oamaru))

  • 29-Mar-15 Best NZ Bred In Group

    Napier Kennel Centre [CH] (Judge was Carol Speed (Qld))

  • 28-Mar-15 Best NZ Bred In Show

    Wairoa Kennel Assn [CH] (Judge was Cherries Seeber (WA))

  • 22-Mar-15 Best NZ Bred In Group

    New Plymouth Kennel Centre [CH] (Judge was Valerie Spence (Qld))

  • 7-Mar-15 Best NZ Bred In Group

    Hamiton Kennel Assn [CH] (Judge was Sue McDonald (Sth Africa))

  • 15-Feb-15 BEST IN GROUP

    Horowhenua Kennel Assn [CH] (Judge was Rosemary Weaver)

  • 7-Feb-15 BEST IN GROUP

    Tokoroa Canine Assn [CH] (Judge was Mrs Patricia Hall (NSW))

  • 24-Jan-15 Reserve Best In Group,

    Northland Canine Assn [CH] (Judge was Mr L Heilmann (Sth Aust))

  • 16-Nov-14 Best NZ Bred In Group

    Wairaapa Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs Kerry Cannon (NSW))

  • 15-Nov-14 Bst NZ Bred In Group

    Wairarapa Kennel Assn [CH] (Judge was Valerie Hutton (NSW))

  • 8-Nov-14 BEST IN GROUP

    Poverty Bay Kennel Assn [CH] (Judge was Lenore McVicker)

  • 1-Nov-14 1st NZ Bred Stakes

    Taupo Kennel Assn [CH] (Judge was Rosemary Weaver)

  • 19-Oct-14 NZ Bred In Group

    Ruahine Kennel Assn [CH] (Judge was Victor Jones (QLD))

  • 7-Sep-14 BEST INTERMEDIATE IN SHOW

    Waikato Gundog Club [CH] (Judge was Shannon Lancaster (NSW))

  • 30-Aug-14 RESERVE BEST OF GROUP, Best Intermediate In Group

    Rotorua Kennel Assn [CH] (Judge was Gary Doyle)

  • 17-Aug-14 RESERVE BEST IN SHOW

    The Gundog Society [CH] (Judge was ELizabeth Jackson (QLD))

  • 13-Jul-14 Best Inrtermediate In Group

    Kumeu Kennel Assn [CH] (Judge was Steve Wraith (Vic))

  • 18-May-14 BEST IN GROUP

    Kumeu Kennel Assn [OP] (Judge was Desne Harris (NZ))

  • 11-May-14 BEST IN GROUP

    Hawke's Bay KA [CH] (Judge was Mr Ken Hammond (NSW))

  • 30-Mar-14 Best Intermediate in Group

    Napier Kennel Centre [CH] (Judge was Susan Tringham (QLD))

  • 16-Mar-14 BEST INTERMEDIATE IN SHOW

    Wanganui Kennel Soc [CH] (Judge was Elizabeth Blake-Watts(NZ) Marie Patten)

  • 15-Mar-14 BEST INTERMEDIATE IN SHOW

    Wangaui & District Gundog Soc [CH] (Judge was Marie Patten (NSW))

  • 9-Mar-14 BEST IN GROUP

    Hamilton Kennel Assn [CH] (Judge was Dr Peter Tallentire (W Aust))

  • 8-Mar-14 2nd NZ Bred Stakes

    Hamilton Kennel Assn [CH] (Judge was Gerardo Paolucci (Argentina))

  • 15-Feb-14 2nd NZ Bred Stakes

    Horowhenua Kennel Assn [CH] (Judge was Mr John Rowels (NSW))

  • 8-Feb-14 Best Intermediate In Group & BEST INTERMEDIATE IN SHOW

    Tokoroa Canine Assn [CH] (Judge was Pauline Hartwell (NSW) & Jean McErlane)

  • 1-Feb-14 Best Intermediate Of Group

    Hibiscus Coast Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs A Mills (Can))

  • 26-Jan-14 Best Intermediate Of Group

    Northland Canine Assn [CH] (Judge was Mrs Gwen Hovey-Jacobs (Qld))

  • 25-Jan-14 Best Intermediate of Group

    Northland Canine Assn [CH] (Judge was Mrs Rhonda Lane (Qld))

  • 9-Nov-13 Best INnermediate In Group & 6th in NZ Bred Stakes

    Poverty Bay Kennel Assn [CH] (Judge was Louise Harris)

  • 3-Nov-13 Best Intermediate In Group

    Taupo Kennel Assn [CH] (Judge was W W Chan (Malaysia))

  • 26-Oct-13 BEST IN SHOW

    Auckland Spaniel Club [CH] (Judge was Svein Helgersen (Norway))

  • 13-Oct-13 Best Intermediate In Group

    Tauranga Kennel Assn [CH] (Judge was Jean Bryant (Sth Aust))

  • 12-Oct-13 1st in NZ Bred Stakes

    Tauranga Kennel Assn [CH] (Judge was Rhys Dwyer)

  • 12-Oct-13 Best Itermediate In Group

    Tauranga Kennel Assn [CH] (Judge was Rhys Dwyer)

  • 1-Sep-13 RESERVE BEST OF GROUP, JUNIOR IN SHOW

    Rotorua Kennel Assn [CH] (Judge was Pauline Suhr)

  • 31-Aug-13 RESERVE BEST IN SHOW

    Rotorua Kennel Assn [CH] (Judge was Jenny Hamilton / Annette Buxton)

  • 24-Aug-13 Reserve Best of Group

    NZKC Judges Assn Auckland [OP] (Judge was Elizabeth Blake-Watts)

  • 31-Dec-12 RESERVE BEST IN GROUP, Junior in Group

    Auckland Kennel Council [OP] (Judge was Michele Reichmuth)

  • 31-Dec-12 Best Junior in Group

    Auckkand Kennel Council Show 2 [OP] (Judge was Jill Brooker)

  • 3-Nov-12 BEST JUNIOR IN SHOW

    Waikato & District Spaniel Club [CH] (Judge was Rosemary Weaver)

  • 13-Oct-12 BEST JUNIOR IN SHOW

    Waikato & DIstrict Spaniel Club [CH] (Judge was Sylvia Brackman)

  • 6-Oct-12 Best Junior of Breed

    Eukanuba National Dog Show [CH] (Judge was Margaret Jones (Canada))

  • 9-Sep-12 Best Puppy In Show

    Waikato Gundog Club [CH] (Judge was Dawn Lane (Qld))

  • 2-Sep-12 BEST IN GROUP & Best Puppy in Group

    Rotorua Kennel Assn [OB] (Judge was Alan Bradshaw (NZ))

  • 8-Jul-12 Best Puppy In Group

    Hutt Valley NZKC Benefit [CH] (Judge was Barbara Doyle)