NZCH Mossrose Isabella at Moonridge

For further information contact:

Contact :
Alli McArthur (Member Details)
Phone :
027 242 7272
Email :
Display Email
Web :
https://www.moonridge.co.nz/
Pedigree for NZCH Mossrose Isabella at Moonridge
Sire : BRUMBORDER RIVER PIRATE (IMP-UK) S: ENG CH CH OTTERKIN BLUE BAYOU CONUNDRUM 0731CM S: OTTERKIN KADE 2804CK
D: CH OTTERKIN'S CONUNDRUM I WRITE THE SONGS 2395CI
D: ALDAMAR AOTEAROA TO BRUMBORDER AG04437901 S: CH GAMEWAY KIWI (JW) 4422CN
D: FAUNESE JUST DANDY AT ALDAMAR AD01320602
Dam : MOSSROSE BEATRICE S: NZ CH MIDDROSS BOXSTER (IMP-EIRE) S: ENG CH GAMEWAY KIWI JW (UK) AC03824503
D: LUCKY LULU (UK) AE03429608
D: BOOMTOWN TUI-O-THE-BORDA S: CH LESTER THE BORDA TRADA
D: CH BOOMTOWN BORDA BELLE

Recent Results

  • 6-Jun-15 Best Bich/NZ Bred of Breed

    Auckland Exhibition - Leo Rolfe Memorial [CH] (Judge was Wendy Hicks (NZ))

  • 12-Oct-14 Reserve of Breed/NZ Bred of Breed

    Tauranga Kennel Assn [CH] (Judge was G Fletcher (NZ))

  • 11-Oct-14 NZ Bred of Breed

    Tauranga Kennel Assn [CH] (Judge was Annette Griffon (SA))

  • 14-Sep-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    Eukanuba Wlg Event Centre [CH] (Judge was Kathleen Hardwick (NZ))

  • 13-Sep-14 Reserve Bitch

    Eukanuba Wlg Event Centre [CH] (Judge was Samantha Diggins (NZ))

  • 6-Sep-14 Reserve of Breed/NZ Bred of Breed/NZ BRED OF GROUP

    Huntly & District Kennel Association [CH] (Judge was Mrs S McMahon (NSW))

  • 17-Aug-14 Intermediate of Breed

    Wellington Ladies Kennel [CH] (Judge was Mrs Linda Stevens (Canberra))

  • 16-Aug-14 Reserve of Breed/intermediate of Breed

    Wellington Ladies Kennel Centre [CH] (Judge was Sonja Sloan (NZ))

  • 9-Aug-14 BEST IN SHOW/INTERMEDIATE IN SHOW/Best of Breed

    NZKC Judges Exam [OP] (Judge was Wendy Hicks (Manawatu))

  • 3-Aug-14 Best of Breed/NZ BRED OF GROUP

    Upper Hutt Kennel Assn [CH] (Judge was Carolyn Ryan (QLD))

  • 2-Aug-14 Reserve of Breed/Bitch Challenge

    Pencarrow Kennel Assn [CH] (Judge was Vicki Knopke (QLD))

  • 2-Aug-14 Reserve of Breed/Reserve Bitch

    Pencarrow Kennel Assn [CH] (Judge was Kaye Finlayson (NZ))

  • 6-Jul-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    Hurt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Bruce Anderson (Napier))

  • 6-Jul-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    Hurt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Keith Simmons (Hamilton))

  • 5-Jul-14 Reserve Bitch/NZ Breed of Breed

    Hutt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Robert Lucas (NSW))

  • 5-Jul-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    Hutt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Barbara Hyde (Chch))

  • 3-May-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    Eastern Bay of Plenty Kennel Assn [CH] (Judge was Mr A Weil (Qld))

  • 30-Mar-14 Best Bitch/NZ Bred of Breed

    Napier Kennel Centre [CH] (Judge was Lena Stalhandske)

  • 30-Mar-14 NZ Bred of Breed

    Napier Kennel Centre (pm) [CH] (Judge was Wayne Burton (NSW))

  • 23-Mar-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    New Plymouth Kennel Centre [CH] (Judge was Bernard Fears (NZ))

  • 22-Mar-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    New Plymouth Kennel Centre [CH] (Judge was Lydia Hutchinson (USA))

  • 16-Mar-14 NZ Bred of Breed/Reserve Bitch

    Wanganui Kennel Society [CH] (Judge was Mr J Camac (Vic))

  • 15-Mar-14 Best Bitch/NZ Bred of Breed

    Wanganui Kennel Society [CH] (Judge was Mrs M Patten (NSW))

  • 8-Mar-14 Best of Breed/NZ Bred of Breed

    Hamilton Kennel Assn [CH] (Judge was M Leonard (Ireland))

  • 1-Mar-14 Best Bitch/NZ Bred of Breed

    HB Terrier Club [CH] (Judge was Mr Kerry Lee (Vic))

  • 1-Mar-14 Best of Breed

    CHB Kennel Society [CH] (Judge was Mrs R Williams (NZ))

  • 22-Feb-14 Best Bitch/Reserve of Breed

    North Shore Kennel Assn [CH] (Judge was David Powers (USA))

  • 19-Jan-14 Reserve of Breed/Bitch Challenge

    KapiMana Kennel Assn (2) [CH] (Judge was Erodotos Neofytou (Cyprus))

  • 19-Jan-14 Reserve of Breed/Bitch Challenge

    KapiMana Kennel Assn (1) [CH] (Judge was Yvonne Smith (NZ))

  • 18-Jan-14 Reserve of Breed/Bitch Challenge

    Manawatu Kennel Assn (1) [CH] (Judge was Elaine Ty (Phillipines))

  • 18-Jan-14 Best of Breed

    Manawatu Kennel Assn (2) [CH] (Judge was Marilyn Rose (Queensland))

  • 7-Dec-13 RESERVE IN SHOW /intermediate in show

    Hawkes Bay Terrier Club [OP] (Judge was Wendy Hicks)

  • 1-Dec-13 Best of Breed/INTERMEDIATE OF GROUP

    South Taranaki Kennel Assn [CH] (Judge was A Burt)

  • 30-Nov-13 Best Bitch/Reserve of Breed

    South Taranaki Kennel Assn [CH] (Judge was J Campbell)

  • 16-Nov-13 Best Bitch/Reserve of Breed

    Wairarapa Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs G Lesh - NSW)

  • 3-Nov-13 Reserve Bitch

    Taupo Kennel Assn [CH] (Judge was L Brown NSW)

  • 2-Nov-13 Best of Breed/INTERMEDIATE OF GROUP

    Taupo Kennel Assn [CH] (Judge was D Crofts NSW)

  • 26-Oct-13 Best of Breed/RESERVE OF GROUP/INTERMEDIATE OF GROUP

    Manawatu KA Championship Benefit Show [CH] (Judge was L Murdoch)

  • 26-Oct-13 Best of Breed/BEST OF GROUP/INTERMEDIATE OF GROUP

    Manawatu KA Open Show [OP] (Judge was Rosemary Weaver)

  • 26-Oct-13 Reserve Bitch/INTERMEDIATE OF GROUP

    Horowhenua Kennel Association [OP] (Judge was K Leslie)

  • 19-Oct-13 Reserve Bitch/Intermediate Bitch

    Ruahine Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs C Rafton)

  • 4-Oct-13 Reserve Bitch/Intermediate Bitch

    NZKC Nationals [CH] (Judge was Jorge Nallem (Uruguay))

  • 1-Oct-13 Best Bitch/Reserve of Breed/Intermediate in Show

    Central Terrier Club - Sevens Challenge [CH] (Judge was Mr Ken Campbell (Vic))

  • 1-Sep-13 Best of breed/junior of Breed

    Rotorua Kennel Assn [CH] (Judge was Annette Buxton)

  • 31-Aug-13 Best of Breed/junior of Breed

    Rotorua Kennel Assn [CH] (Judge was Jenny Hamilton)

  • 18-Aug-13 Best of Breed/junior of Group

    Wellington Ladies Kennel Assn [CH] (Judge was Andrew Brown QLD)

  • 17-Aug-13 Best Bitch

    Wellington Ladies Kennel Association [CH] (Judge was Samantha Wiggins)

  • 4-Aug-13 Best of Breed, Junior of Breed, Junior of Group

    Pencarrow Kennel Assn [CH] (Judge was Margaret Joyce)

  • 3-Aug-13 Reserve Bitch

    Upper Hutt Kennel Assn [CH] (Judge was Gary Doyle)

  • 11-May-13 Reserve Bitch

    Hawkes Bay Kennel Assn [CH] (Judge was Mr S Schwerdt (SA))

  • 17-Mar-13 Reserve Bitch/Junior Bitch

    Wanganui Kennel Centre [CH] (Judge was Mr W Douglas (Vic))

  • 16-Mar-13 Reserve of Breed/Reserve Bitch

    Wanganui Kennel Centre [CH] (Judge was Mrs R Henderson (Qld))

  • 3-Mar-13 Reserve of Breed

    Hawkes Bay Terrier Club [CH] (Judge was Peter Miller (NSW))

  • 2-Mar-13 Best of Breed, Junior of Breed

    Central Hawkes Bay Kennel Society [CH] (Judge was Mrs E Maitland (Sth Aust))

  • 2-Mar-13 Reserve Bitch

    Hawkes Bay Terrier Club [CH] (Judge was Mr Derek Hyde (ACT))

  • 15-Feb-13 Best of Breed

    Horowhenua Kennel Assn [CH] (Judge was Honey Glendinning (Can))

  • 15-Feb-13 Reserve of Breed/Bitch Challenge

    Central Terrier Club [CH] (Judge was Richard Stoate (Vic))

  • 2-Jan-13 Reserve Bitch

    Hawkes Bay Terrier Club [CH] (Judge was Mr Derek Hyde (ACT))

  • 9-Dec-12 Reserve of Breed/Bitch Challenge

    East Coast Ladies Kennel Assn [CH] (Judge was Linda Stevens (ACT))

  • 18-Nov-12 Reserve of Breed/Bitch Challenge/Junior of Breed

    Wairarapa Kennel Association [CH] (Judge was Mrs E Middleton (NZ))

  • 17-Nov-12 Reserve of Breed/Reserve Bitch Challenge

    Wairarapa Kennel Association (pm) [CH] (Judge was Mrs E Gunter (NSW))

  • 4-Nov-12 Reserve Bitch

    Taupo Kennel Association [CH] (Judge was M Morphett (Aust))

  • 3-Nov-12 Reserve Bitch

    Taupo Kennel Association [CH] (Judge was Mr W Smith (Aust))

  • 20-Oct-12 Best in Group/Junior in Group

    Manawatu Kennel Association [OP] (Judge was Kirsten Price)

  • 13-Oct-12 Bitch challenge/Junior of Breed/Best of Breed

    Ruahine Kennel Association [CH] (Judge was Mrs Besoff)

  • 3-Oct-12 Bitch Challenge, Reserve of Breed

    NZKC National [CH] (Judge was Sigurd Wilberg (UK))

  • 2-Oct-12 Best of Breed//junior in Show

    Central Terrier Club [CH] (Judge was Sharon Bover (Vic))

  • 23-Sep-12 Reserve Bitch Challenge/Puppy of Breed

    Tauranga Kennel Association [CH] (Judge was Mrs C Haller (Canada))

  • 22-Sep-12 Reserve Bitch Challenge/Puppy of Breed

    Tauranga Kennel Association [CH] (Judge was Ms S Badick (Canada))

  • 29-Jul-12 Reserve of Group

    Wanganui Kennel Society [OP] (Judge was W Hicks)

  • 8-Jul-12 best of Breed/Puppy of Group

    Hutton Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Janice Campbell)

  • 7-Jul-12 Puppy of Breed/ Reserve of Breed

    Hutt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Jennifer Atkinson (Huntly))

  • 7-Jul-12 Reserve of Breed

    Hutt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Judith Oliver)

  • 3-Jun-12 Best of Breed, Puppy of Group

    Wellington Kennel Centre - Platinum Show [CH] (Judge was Mrs Julie Ireland (QLD))

  • 2-Jun-12 Best of Breed, Puppy of Group

    Wellington Kennel Centre - Gold Show [CH] (Judge was Mr Dennis McGreevy (QLD))

  • 13-May-12 Best of Breed, Puppy of Group

    Hawkes Bay Kennel Assn [CH] (Judge was Susan Foster (Sth Aust))

  • 12-May-12 Reserve of Breed, Bitch Challenge

    Hawkes Bay Kennel Assn [CH] (Judge was Robert Cleland (Sth Aust))