MUTLI BIS/BISS PLATINUM MERIT NZ CH Frogwyck Lefabien Warfare (Aust Imp)

DNA CLEAR OF HC,DM,CMR,HUU,NOT A BLUE CARRIER, PENN HIP SCORED,PATELLA CHECKED,
HEMIVERTEBRA XRAYED, HEART CHECKED

5x "BEST IN SHOW"

(2xAllBreeds,1x Specialist,2x Utility & Non Sport)

9x "RES BEST IN SHOW"
(5x AllBreeds,3x Specialist,1x non sport)

"BEST IN SHOW"
Bay Of Islands Canine Assn
21st September 2013 Gwen Johnston (NZ)

"BEST IN SHOW"
NZKC AUCKLAND EXHIBITION
22nd January 2011 at 14 mths G Doyle (NZ)

"RUNNER UP BEST IN SHOW"
Pencarrow Kennel PM 4th August 2013
Glenda Cook (VIC)

"RUNNER UP BEST IN SHOW"
Eastern Bay Of Plenty Kennel Assn
5th May 2013
J Forbes (NSW)

"RUNNER UP BEST IN SHOW"
HUNTLY & DISTRICTS
8th September 2012

"RUNNER UP BEST IN SHOW"
TOKOROA CANINE ASS
12th February 2012 M Boyd (NZ)

"RUNNER UP BEST IN SHOW"
NAPIER KENNEL CENTRE PM SHOW
3rd April 2011 at 17mths R Ogden (Qld)

Fabien gained 15 CC's before the age of 12 months
“NEW ZEALAND CHAMPION”
after 12mths 6th November 2010

23 BEST OF GROUPS
22 RES BEST OF GROUPS

6 Baby Of Groups – 4 Baby In Shows
6 Puppy Of Groups – 2 Puppy In Show
18 Junior Of Groups – 9 Junior In Show
29 Intermediate Of Groups - 10 Intermediate In show
10 Open Of Group - 4 Open In Show


Proplan Prelude dog show 2010
BOB & Dog CC & puppy of breed (31 ents)

National Dog show 2010
BOB & Dog CC & PUPPY OF GROUP (31 ent)
Mr Hans Almgren (Sweden)

“SPECIALIST WINS”

BEST IN SHOW
WBC CH Show 2011 Phil Kersey (NZ)

3x RES BEST IN SHOW
ABC 2011 John Williams (Netherlands)
ABC 2012 Ken Winter (Britbull-Aust)
ABC OCT 2012 Joe Daidone (NSW)


For further information contact:

Contact :
Vannessa Joyce (Member Details)
Email :
Display Email
Pedigree for MUTLI BIS/BISS PLATINUM MERIT NZ CH Frogwyck Lefabien Warfare (Aust Imp)
Sire : Der Mickleover Harum Scarum (Malta Imp) S: Vanya Fozzy French Beauty Le S: Fozzy
D: Yukona
D: CH Mickleover Moon Lit Stansy S: CH Quatt Oliver
D: CH Truhali Candy Kisses
Dam : Aust Ch D'Accord Faberge S: AUST GRAND CH D'Accord Beau Geste S: AUST CH Shi-Fra-Sa's The Viking Hanahaus (Imp Nwy)
D: AUST CH D'Accord Dame de Coeur
D: D'Accord ZsaZsa S: AUST CH D'Accord Jean le Blanc
D: D'Accord Delphine

Recent Results

  • 1-Dec-13 Dog CC

    South Taranaki Kennel Centre [CH] (Judge was J Campbell)

  • 1-Dec-13 BOB & Dog CC

    Taranaki Non Sporting & Utility Dog [CH] (Judge was L Rowles (NSW))

  • 30-Nov-13 RESERVE BEST IN SHOW, Best Of Group/ open group , BOB,Dog CC

    Taraniki NonSporting & Utility Dog Soc [CH] (Judge was Julie Fymore (NSW))

  • 26-Oct-13 ROB, Dog CC

    ANSUDA [CH] (Judge was C Finmore (NSW))

  • 13-Oct-13 BOB & Dogt CC

    Tauranga Kennel Assn [CH] (Judge was Jackie Browning (Sth Africa))

  • 2-Oct-13 Dog CC

    H.B Non-Sporting & Utility Dog Soc [CH] (Judge was Mr R Stansell (USA))

  • 21-Sep-13 BEST IN SHOW, best of group/ open group, BOB, Dog CC

    Bay Of Islands Canine Assn [CH] (Judge was Gwen Johnston (NZ))

  • 8-Sep-13 Dog CC

    Huntly & Districts Kennel Assn [CH] (Judge was Anne Meyn (NSW))

  • 7-Sep-13 BOB & Dog CC

    Huntly & Districts Kennel Assn [CH] (Judge was David Staines (Qld))

  • 4-Aug-13 BEST OF GROUP & OPEN GROUP, BOB & Dog CC

    Pencarrow Kennel Assn AM [CH] (Judge was Glenda Cook (Vic))

  • 4-Aug-13 RESERVE BEST IN SHOW under G Cook, BEST OF GROUP , BOB , Dog CC Prof B Corbitt

    Pencarrow Kennel Assn PM [CH] (Judge was Prof Brian Corbitt (Vic))

  • 3-Aug-13 BOB & Dog CC

    Upper Hutt Kennel Assn [CH] (Judge was Margaret Joyce (Vic))

  • 3-Aug-13 BOB & Dog CC

    Upper Hutt Kennel Assn PM [CH] (Judge was Robert Ness (NZ))

  • 7-Jul-13 BOB & Dog CC

    Hutt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was A Bowie (NSW))

  • 6-Jul-13 BOB & Dog CC

    Hutt Valley Kennel Centre AM [CH] (Judge was B Watt (Vic))

  • 29-Jun-13 BOB & Dog CC

    Hauraki Canine Assn show 1 [CH] (Judge was Mr J Palmer (NSW))

  • 29-Jun-13 RES OF GROUP & BOB & Dog CC

    Hauraki Canine Assn show 2 [CH] (Judge was Mrs D Johnston (NSW))

  • 5-May-13 RESERVE BEST IN SHOW & OPEN IN SHOW, Best Of Group, BOB & Dog CC

    Eastern Bay Of Plenty Kennel Assn [CH] (Judge was B Parker(group) Mr J Forbes (NSW)In show)

  • 4-May-13 BOB & Dog CC

    Eastern Bay Of Plenty Kennel Assn [CH] (Judge was Miss E Davies (NSW))

  • 21-Apr-13 BOB & Dog CC

    Cambridge Kennel Assn [CH] (Judge was Geoff Whitfield (NZ))

  • 13-Apr-13 BOB & Dog CC

    Kumeu Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs D Dryburgh (NSW))

  • 31-Mar-13 RES BEST OF GROUP & OPEN OF GROUP, BOB & Dog CC

    Auckland Kennel Council AM [CH] (Judge was P Johansen (Aust))

  • 31-Mar-13 BOB & Dog CC

    Auckland Kennel Council PM [CH] (Judge was F Waring (Aust))

  • 30-Mar-13 RES BEST OF GROUP & OPEN GROUP, BOB & Dog CC

    Auckland Kennel Council [CH] (Judge was J Lim (Aust))

  • 10-Mar-13 BOB & Dog CC

    Hamilton Kennel Assn [CH] (Judge was Fabricio Pastor Aguilar (Ecuador))

  • 9-Mar-13 BOB & Dog CC

    Hamilton Kennel Assn [CH] (Judge was Vincent O'Brien (IRL))

  • 3-Feb-13 BOB & Dog CC

    NZKC Auckland Exhibition Centre show 1 [CH] (Judge was Mr E Pickering (NSW))

  • 2-Feb-13 BOB & Dog CC

    Hibicus Coast Kennel Assn AM [CH] (Judge was Hans Almgren (Sweden))

  • 2-Feb-13 BOB & Dog CC

    Hibicus Coast Kennel Assn PM [CH] (Judge was Craig Scott (NZ))

  • 26-Jan-13 BOB & Dog CC & OPEN OF GROUP

    Northland Canine Assn [CH] (Judge was Glenys Alexander (Vic))

  • 20-Jan-13 BOB & Dog CC

    Kapi-Mana Kennel Assn [CH] (Judge was Pat De Coning (Sth Africa))

  • 20-Jan-13 ROB & Dog CC

    Kapi-Mana Kennel Assn show 2 [CH] (Judge was Lynne Harwood (Aust))

  • 19-Jan-13 BOB & Dog CC

    Manawatu Kennel Assn AM [CH] (Judge was Akira Hayashida (Japan))

  • 19-Jan-13 BOB & Dog CC

    Manawatu Kennel Assn PM [CH] (Judge was Lianne Rowles (NSW))

  • 2-Dec-12 BOB & Dog CC

    TNSUDS [CH] (Judge was C Moore (Vic))

  • 2-Dec-12 Dog CC

    South Taranaki Kennel Centre [CH] (Judge was R Lucas (NSW))

  • 1-Dec-12 BOB & Dog CC

    TNSUDS [CH] (Judge was J Thompson (Vic))

  • 25-Nov-12 BOB & Dog CC

    Franklin Kennel Assn [CH] (Judge was Mr J Sheppard (NSW))

  • 24-Nov-12 BOB & Dog CC

    Franklin Kennel Assn [CH] (Judge was Ms T Buckley (Act))

  • 3-Nov-12 RESOF GROUP & OPEN GROUP,BOB,Dog CC

    Taupo Kennel Ass [CH] (Judge was Mrs D Smith (Aust))

  • 21-Oct-12 BOB, Dog CC

    Ladies Kennel Assn [CH] (Judge was Francisco Chapa (Mexico))

  • 20-Oct-12 RES BEST IN SHOW, INTERMEDIATE IN SHOW,Best Dog CC

    Auckland Bulldog Club [CH] (Judge was Joe Daidone (NSW))

  • 30-Sep-12 RES OF GROUP & INTERMEDIATE OF GROUP, BOB,Dog CC

    Bay Of Islands Canine Assn [CH] (Judge was Mrs J Gotch (Aust))

  • 29-Sep-12 BEST OF GROUP & INTERMEDIATE OF GROUP,BOB,Dog CC

    Bay Of Islands Canine Assn [CH] (Judge was Mrs A Spanswick (Aust))

  • 23-Sep-12 INTERMEDIATE OF GROUP & ROB & Dog CC

    Tauranga Kennel Assn [CH] (Judge was Steve Yianno (Qld))

  • 8-Sep-12 RESERVE BEST IN SHOW & INTERMEDIATE IN SHOW, BOB, DogCC

    Huntly & Districts Kennel Assn [CH] (Judge was Stefanie Smith (NSW))

  • 5-Aug-12 INTERMEDIATE OF GROUP & BOB & Dog CC

    Upper Hutt Kennel Association AM [CH] (Judge was Mrs P Scales)

  • 5-Aug-12 INTERMEDIATE OF GROUP & BOB & Dog CC

    Upper Hutt Kennel Association PM [CH] (Judge was M Derbyshire)

  • 4-Aug-12 INTERMEDIATE OF GROUP & BOB & Dog CC

    Pencarrow Kennel Association (PM Show) [CH] (Judge was John Stanton (NZ))

  • 4-Aug-12 BEST OF GROUP, BOB, Dog CC

    Pencarrow Kennel Association (AM Show) [CH] (Judge was John Comerford (NSW))

  • 8-Jul-12 BOB & Dog CC & INTERMEDIATE OF GROUP

    NZKC Benefit Show [CH] (Judge was John Doyle (Aust))

  • 7-Jul-12 BOB & Dog CC & INTERMEDIATE OF GROUP

    Hutt Valley Kennel Centre (1) [CH] (Judge was Athur Fry (Aust))

  • 7-Jul-12 BOB & Dog CC & INTERMEDIATE OF GROUP

    Hutt Valley Kennel Centre (2) [CH] (Judge was Barbara Doyle (Aust))

  • 1-Jul-12 RES OF GROUP, BOB, Dog CC

    Hauraki Canine Assn show 1 [CH] (Judge was T Sloan (Tas))

  • 1-Jul-12 INTERMEDIATE IN SHOW,BOB,Dog CC

    Hauraki Canine Assn [CH] (Judge was Mr D Weil (Qld))

  • 10-Jun-12 RES OF GROUP & INTERMEDIATE OF GROUP, BOB, Dog CC

    NZKC Benefit Show 1 [CH] (Judge was John Clark (NZ))

  • 10-Jun-12 BEST OF GROUP, BOB, Dog CC. Under Shona Prebble INTERMEDIATE IN SHOW

    NZKC Benefit Show 2 [CH] (Judge was Gwen Johnston (NZ))

  • 2-Jun-12 Res Dog,INTERMEDIATE IN SHOW

    Auckland Bulldog Club [OP] (Judge was Peter Shar (NZ))

  • 2-Jun-12 RES BEST IN SHOW/ INTERMEDIATE IN SHOW,BOB,Dog CC

    Auckland Bulldog Club [CH] (Judge was Ken Winter (Aust))

  • 26-May-12 INTERMEDIATE OF GROUP & BOB & Dog CC

    huntly & district kennel assn [CH] (Judge was Patricia Russell (NSW))

  • 13-May-12 INTERMEDIATE IN SHOW,RES OF GROUP,BOB,Dog CC

    Ellesmere A&P Society [CH] (Judge was G Johnston (NZ))

  • 12-May-12 RES OF GROUP & INTERMEDIATE GROUP,BOB,Dog CC

    Ellesmere A&P Society [CH] (Judge was M Morse)

  • 6-May-12 RES OF GROUP & INTERMEDIATE OF GROUP,BOB & Dog CC

    Eastern Bay Of Plenty Kennel Ass [CH] (Judge was Mrs G Gulbransen (NZ))

  • 5-May-12 BEST OF GROUP & INTERMEDIATE OF GROUP,BOB & Dog CC

    Eastern Bay Of Plenty Kennel Ass [CH] (Judge was Mr P Tjerkstra (Australia ))

  • 22-Apr-12 Dog CC

    Cambridge Kennel Assn [CH] (Judge was Mr Bruce Anderson (NZ))

  • 21-Apr-12 INTERMEDIATE OF GROUP & BOB & Dog CC

    Cambridge Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs Julie Oats (Aust))